БЪЛГАРИЯ
След тежко боледуване, на 61-годишна възраст почина Свободин Димитров – Боби, дългогодишен алпинист и ски алпинист.
Роден е през 1963 г. в София, но прекарва детските си години в Пловдив. Качва се на ски от малък, благодарение на баща си и дядо си, които го учат да кара в района на хижа „Здравец“. Започва да се катери през 1983 – 1984 г. с тогавашната си свръзка Невен Кидеров. В клуб „Академик“ среща бъдещата си съпруга Маргарита.
На 80-годишна възраст почина алпинистът Дойчин Василев, участник в три български национални експедиции – „Лхотце 1981“, „Еверест 1984“ и „Анапурна 1989“. Изкачва Еверест през 1997 г., както и Макалу през 1998 г. Участва още в експедиции до осемхилядниците Дхаулагири, Чо Ою, Шиша Пангма, Манаслу. Изкачил е трите седемхилядника в Памир. През сезон 2004/2005 г. участва в проучване на планината Тангра на остров Ливингстън, Антарктика. Тогава изкачва и най-високия връх на планината – Фрисланд.
Николай Русев премина маршрут от най-високата категория на трудност в България за момента – 9a, “Burzum”, на Петренски дол, Лакатник. Линията, която започва със 180-градусов таван, е накована от неговия треньор Ивайло Радков - Фазата. Ники я преминава след 7-8 сесии, на 5 ноември.
Две седмици преди предсрочния парламентарен вот, съревнование с непредизвестен резултат имаше и на традиционната катерачна среща – Държавно първенство по скално катерене. Нейното 14-о издание беше на Петренски дол, Лакатник, където бяха направени над 40 нови маршрута на 4 сектора – „Бурзум“, „Плочата“, „Терасата“ и „Отсреща“, с категории на трудност от 5с+ до 8b. Именно най-трудният от тях – „Манджа с грозде“ 8а+, остави световния шампион при юношите от 2021 г. Николай Русев на пето място. Ники насочи усилията си да го премине и успя, но във втория ден от срещата, вече извън състезателната част. Първи, с над 400 точки пред всички останали, се нареди Владислав Ангелов – Полицая, от клуб „Трапезица“, Велико Търново. Владо изкатери 12 маршрута, като на няколко направи FA, а повечето от останалите ги флашна (според правилника онсайт не се признаваше, а само флаш). На второ място стана Бойко Лалов (НСА – София) с 608 точки, а на трето – Минчо Петков (НСА – София) – с 482.
Миналата нощ след тежко боледуване, на 67 години, е починал Михаил Кръстев – Мишо, Дон Микеле, известен катерач и алпинист от поколението, което беше най-активно през 80-те и 90-те години на миналия век. Освен множество трудни изкачвания в България, Мишо е изкачил неколкократно седемхилядниците в Памир и участва в експедиции в Хималаите и Каракорум. През последните десетилетия работеше като оператор на терен в няколко известни телевизии.
Участва в първата зимна експедиция по Южната стена на Анапурна – дръзко начинание през 1985/86 г., като достигнатата височина тогава е 7300 м.
Въпреки прогнозите за нестабилно време и очаквани валежи с гръмотевични бури, тазгодишното издание на алпиниада "Мальовица" отново събра хора от цялата страна. Най-много катериха Ивайло Анастасов - Тренера и Венцислав Костов, които заеха и първото място. Ето какво разказаха те.
На първи май българският катерач и IFMGA алпийски гид премина линията “Parallel World” D16, намираща се в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на Доломитите, Италия. Става дума за 60-метрова линия в почти хоризонтален таван, премината от Варошкин в чист драй тулинг стил - DTS, т.е. без използване на движението “яниро” и на състезателни сечива с тройна дръжка - все неща, които улесняват катерача. След 50-минутна битка маршрутът е изкатерен за първи път свободно и в DTS от поляка Дарек Соколовски в края на 2019 г. Към този момент маршрутите, които претендират за сходна категория, се броят на пръсти - 80-метровият “Storm Giant” в Канада и 60-метровите “Aletheia” и „Teleios” в Италия.
На 61-годишна възраст, след онкологично заболяване на белите дробове почина алпинистът Радко Рачев. През 1990 г. изкачва най-високия връх в Южна Америка - Аконкагуа (6962 м). Две години по-късно, с Господин Динев стават първите българи, стъпили на осемхилядника Гашербрум II. През 1995 г. , заедно с Тончо Тончев осъществяват първото българско изкачване на друг осемхилядник - Дхаулагири, като първи на върха стъпва Рачев, а ден по-късно и Тончев.
На 6 и 7 януари се състоя традиционната приятелска алпиниада "Северен Джендем", която има половинвековна история. Всяка зима тя събира в сърцето на Стара планина алпинисти от цялата страна. Организирана е от алпийския клуб при Училище за планински водачи в с. Черни Осъм, съвместно с Община Троян. Тази година участваха 15 души от Велико Търново, София, Троян, Елена, Плевен и Стара Загора.
В Боровец тази неделя имаше Държавно първенство по ски-алпинизъм в дисциплината “скоростно изкачване”. Старт-финалът беше на писта “Ястребец 1”, трасето беше с дължина 3550 м и с денивелация 859 м. Антония Григорова го измина за 51:50 минути и стана първа при жените. Никола Калистрин пък постави нов рекорд по трасето - 38:34 минути, и спечели първото място.
|
СВЕТЪТ
Една от най-добрите състезателки в спортното катерене – италианката Лаура Рогора, премина няколко много трудни маршрута на скалите по време на 7-дневен трип до Словения, обекта Mišja Peč. За това време Рогора е изкатерила три 9а-та, три 8с+ и две 8с-та, а още по-впечатляващото е, че за 7-те дни 23-годишната италианка не е имала нито един ден почивка.
Австрийката Барбара Цангерл (Barbara Zangerl) направи повторение на известната трад цепка "Magic Line" 8c+ в Йосемити, САЩ. Линията е дело на Рон Каук (1996 г.) и по нея са правили опити някои от най-силните катерачи в света, но едва четирима са успявали преди австроийката да се справят. По този начин Цангерл е едва третият катерач в света, преминал двете най-трудни трад линии в Йосемити - "Magic Line" 8c+ и "Meltdown" 8c+. Преди нея това са правили само Карло Траверси и Конър Херсън.
Джесика Пилц (Jessica Pilz) премина първия си маршрут от категория на трудност 9а+, без още да има в актива си преминато 9а. 27-годишната австрийка, която спечели бронзов медал от Олимпиадата в Париж, е изкатерила "Papichulo" в Олиана, Испания.
Двама катерачи записаха нов рекорд да скоростно преминаване на т.нар. Тройна корона в Йосемити. Тя включва 3 класики - "Носът" по Ел Кап, Северозападна стена на Халф Доум и Южната стена на Маунт Уоткинс, като те трябва да бъдат изкатерени за по-малко от 24 часа. В числа изглежда така - 2448 м катерене и 77 въжета, плюс 30 км ходене.
Испанецът Жорди Короминас (Jordi Corominas) получава тазгодишната награда "Златен пикел за цялостна кариера". Жорди има значителен принос в много области на алпинизма, от висококачествените лични изкачвания в чист стил, дългата кариера на професионален водач (над 30 години в Алпите), ролята му на директор на Испанския национален отбор по алпинизъм (2002 - 2010 г.), до обучението на нови водачи. Може би най-значимата му роля е неговата визия за алпинизма - лек стил, свободно катерене, модерен", пише в мотивите на журито.
В свят на засилваща се комерсиализация Стефано напомни по безкомпромисен начин, че има как човек да прави стойностни постижения, воден от собствените си убеждения и от ценностите, характерни за алпинизма от висока класа. Италианецът, който е в Христова възраст (33 год. - бел.ред.), прекара 9 дни сам на една от най-внушителните стени в света, като успя да изкатери соло, с въже изключително техничния маршрут "Eternal Flame" (650 м, 7c+) на Безименната кула (6251 м) на Транго, в Пакистан. Това е първото преминаване на линията в този стил. Осъществено беше от 17 до 26 юли.
Миналия месец е починал известният американски бигуол катерач Джон Мидендорф (John Middendorf). Някои негови постижения променят спорта завинаги, пише в сайта си American Alpine Club, на които той е сътрудник с информация дълги години.
Мидендорф е автор на нови маршрути по скалните монолити Халф Доум и Ел Кап в САЩ, както и на много първи преминавания в Националния парк Цион.
Има редица забележителни премиерни изкачвания, сред които: “Atlantic Ocean Wall” (VI 5.10 A4) с John Barbella, 1985 г., през 1990 г. – “Cosmos” (VI 5.9 A3+) с Jimmie Dunn, през 1993 г. – “Flight of the Albatross” (VI 5.10 A4) с Will Oxx.
През декември 1984 г. с Дейв Шулц поставят рекорд за скорост на “Носът” (VI 5.9 A2) – 10 часа и 45 минути.
През 1992 г. изкачва с Xaver Bongard Източната стена на Голямата кула Транго в Пакистан (Great Trango Tower) – едно от първите преминавания на 7 категория в света. Година по-късно с Конрад Анкер изкатерват маршрута “Compressor” на Серо Торе за едва 14 часа.
На 5 юли чешките алпинисти Зденек Хак (Zdeněk Hák), Радослав Грох (Radoslav Groh) и Ярослав Бански (Jaroslav Bansky) достигнаха най-високия неизкачван връх в света (сред върховете с разрешен достъп до тях). Става дума за седемхилядника Мучу Чиш (Muchu Chhish, известен още като Batura V - 7453 м) в Каракорум, Северен Пакистан. Дълги години той беше забранен за изкачване и първите опити по него са едва през 2014 г. Досега няколко силни екипа направиха опити по него, но все без успех. Всъщност най-високият връх, на който до момента не е стъпвал човешки крак, е Gangkhar Puensum (7570 м) в Кралство Бутан, но той е забранен за изкачване, тъй като се смята от местните хора за свещен, както впрочем са били смятани преди време и Канчендзьонга, и Еверест, и други върхове, свещени за живеещите близо до тях хора.
На 38-годишната възраст почина японският катерач Кейта Кураками, станал известен с първото свободно изкачване в стил соло, с въже на "Носът" по Ел Капитен, Йосемити. Той е преминал също соло, с въже, отдолу нагоре считаното за едно от най-трудните роуп-солута на спортен маршрут в света - "Mare" 8с+ в планината Futago, Япония. Известен е също с решаването на някои от най-трудните хайбоул проблеми в Япония.
Непалска експедиция изкачи по нов маршрут осемхилядника Чо Ою откъм Непал (Южната стена). 8-членният екип е бил воден от Gelje Sherpa, а в състава е бил и 18-годишен французин. Това е първото цялостно изкачване по югозападния хребет. Целта на непалците беше да направят маршрут откъм родината си, за да могат да водят клиентите си по него.
|
Последни коментари