https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate
Профили

Началото на “Паяците от Леко” е поставено през 1946 г. от група млади хора, жадни за приключения. Основават го Giulio и Nino Bartesaghi, заедно с Franco Spreafico, Emilio Ratti и Gigino Amati. По-късно към тях се присъединява Gigi Vitali, наричан “Паяка” заради ловкостта и елегантността, с която се катери. Така се появява и името на клуба.
 

Профили На 15 юли 2018 г., неделя, от 15.00 часа, на Цеднтралните софийски гробища ще изпратим в последния му път заслужилия наш алпинист и преди всичко – планинаря Иван Кандиларов. Чудесната му кариера, чиято кулминация е през 60-те години на ХХ век, включва стотици изкачвания в нашите планини.
Профили Защо хората правят това? Така, както художникът и скулпторът, които създават произведение заради вътрешна потребност – неразбираема за другите, некомерсиална, така и аз реализирам нов, труден катерачен маршрут по стената в планината – обяснява смисъла на изкачването на планините 44-годишният Денис Урубко*, един от най-големите алпинисти в света.
Профили Този текст е посветен на моите приятели, с които заедно “воювахме” и успяхме да изживеем мечтите и сънищата си в любимите ни и обичани планини. Историята и животът на героя на този разказ се отнасят към времето от 1982 до 1988 г. Известният тогава в гилдията млад български катерач Бисер Ефтимов Николов, познат и като Малкия, Мали, се осмели да опита – без средства за осигуряване – маршрут от девета категория на трудност.
Профили През септември т. г. за 26-ти път ще бъдат връчени “Оскарите за алпинизъм” – наградите “Златен пикел” (Piolets d’ Or). От вчера знаем името на лауреата на престижния приз за цялостна алпийска кариера (Piolet d’ Or Carrière/ Lifetime Achievement Award). Това е словенецът Андрей Щремфель (Andrej Štremfelj)!
Профили Четири месеца след трагичните събития на Нанга Парбат Елизабет Револ (Elisabeth Revol) публикува емоционално писмо до Томаш Мацкиевич, който остана завинаги на този връх...
Профили На 16 май Кшищоф Виелицки (Krzysztof Wielicki) и Райнхолд Меснер (Reinhold Messner) получиха Наградата на Принцесата на Астурия (Premio Príncipe de Asturias) в областта на спорта. Призът се връчва от 1981 г. от Фондацията на принцовете на Астурия на организации и личности от цял свят за постижения областта на точните и хуманитарните науки и обществените дейности.
Профили На 22 май т. г., вторник, от 12.30 часа в храм “Свети Седмочисленици” (София, ул. “Граф Игнатиев)” ще бъде отслужена литургия в памет на Калина Дамянова, загинала в Алпите при опит за преминаване по т. нар. Висок път (Haute Route) от Шамони (Франция) до Цермат (Швейцария), дълъг 180 км.
Профили Тъжна новина дойде от Непал. На Дхаулагири (8167 м) е загинал опитният италиански алпинист Симоне ла Тера (Simone La Terra). Той бе издирван в неделя, на 29 април т. г., след като вятърът отнесе палатката му в лагер 3. Веднага бе предприета акция. Тялото на Симоне бе намерено на около 6100 м и бе транспортирано до Катманду.
Профили На 15 април т. г., на 95-годишна възраст, почина знаменитата алпинистка Соня Ливанос (Sonia Livanos). През 50-те и 60-те години на ХХ век тя и съпругът й – Жорж Ливанос (Georges Livanos), се прославиха като много силна и впечатляваща алпийска свръзка. Техните изкачвания, особено в Доломитите, заслужиха най-висока оценка на световната алпийска общност. Но двамата съпрузи ще бъдат запомнени не само като много големи алпинисти, а и като чудесни хора, изпълнени с любов към планините
Профили На 72 г. почина Марк Валънс (Mark Vallance), алпинист и основател на знаменитата фирма за катерачен инвентар “Wild Country”. Заедно с Рей Джардин (Ray Jardine) пусна на пазара знаменитият френд (friend).
Профили На 2 април т. г. група ски-алпинисти се оказа в обсега на лавина в района на Егюий Руж (Червените Игли, Aiguilles Rouges), масива на Монблан. Трима души бяха контузени. За съжаление има и един загинал – знаменитият лекар Еманюел Коши (Emmanuel Cauchy, на 58 години), известен като “Доктор Вертикал” (“Doctor Vertical”), който беше и планински водач.
Профили С твърде голямо закъснение изпълняваме обещанието си да публикуваме по-обширен биографичен материал за госпожа Елизабет Хоули* – прочутата хроникьорка на хималайския алпинизъм, което поехме след нейната кончина на 26 януари 2018 г. Все пак по-добре късно отколкото никога...
Профили “Приключенец на годината” (“Adventurers of the Year”) е престижна награда на списанието “National Geographic”. Редакцията му по този начин отличава личностите, които разширяват представата за границите на човешките възможности. Традиционно в тази авторитетна компания място намират представители на екстремните планинарски спортове, пътешествията и приключенията.
Профили От миналата сряда (7 март) бе неизвестна съдбата на канадеца Марк-Андре Льоклерк (Marc-André Leclerc) и американеца Джордж “Райън” Джонсън (George “Ryan” Johnson), които изчезнаха по време на изкачване в масива на Кулите Менденхол (Mendenhall Towers). Крайно лошото време непрекъснато спираше издирването им от страна на Планинската спасителна служба в Джуноу (Juneau Mountain Research). За съжаление, вчера Серж Льоклерк (Serge Leclerc), бащата на Марк-Андре съобщи тъжната новина за смъртта на своя син и на Джордж...
Профили Войчиех Куртика е легенда на световния алппинизъм. Една от най-ценените и уважаваните личности в тази област. Носител е на “Златен пикел” за цялостния си принос в развитието на алпинизма. А неговото изкачване (с австриеца Роберт Шауер) по Западната (т. нар. Сияйна) стена на Гашербрум-4 се смята за най-важното постижение в алпинизма през ХХ век.
Профили На 94-годишна възраст почина Елизабет Хоули (Elizabeth Hawley) – журналистка, легендарна хроникьорка на хималайсите експедиции и създателка на най-голямата база данни на тема хималаизъм.
Профили На вчерашния ден – 16 ноември, преди пет години, завърши земният път на 52-годишния тогава Патрик Адленже (Patrick Edlinger). Той бе символ на френското катерене през 80-те години на ХХ век, за мнозина – фигура номер едно в спора със земното притегляне по онова време.
Профили Оредяват редиците на славните ветерани, с чиито усилия са направени първите изкачвания на върховете над 8000 метра*. От участниците в експедициите през така нареченото Златно десетилетие в алпинизма между 1950 и 1960 г. са живи шепа хора. А от авторите на първите изкачвания – петима**, след като на 31 октомври т. г., на 93-годишна възраст в Крайстчърч почина новозеландецът Нормън Харди, стъпил на третия връх в света Кангчендзьонга (8586 м) на 26 май 1955 г. с британеца Тони Стрийтър***.
Профили На 11 ноември т. г., по време на скок B. A. S. E. от Ама Даблам (6812 м) загина знаменитият руски скачач, летец с костюм-крило и алпинист Валери Розов (Валерий Розов). Той бе участник в експедиция на агенцията “АлпИндустрия” (“АльпИндустрия).”
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/