https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate
Големи стени В свят на засилваща се комерсиализация Стефано напомни по безкомпромисен начин, че има как човек да прави стойностни постижения, воден от собствените си убеждения и от ценностите, характерни за алпинизма от висока класа. Италианецът, който е в Христова възраст (33 год. - бел.ред.), прекара 9 дни сам на една от най-внушителните стени в света, като успя да изкатери соло, с въже изключително техничния маршрут "Eternal Flame" (650 м, 7c+) на Безименната кула (6251 м) на Транго, в Пакистан. Това е първото преминаване на линията в този стил. Осъществено беше от 17 до 26 юли.
Миналата нощ след тежко боледуване, на 67 години, е починал Михаил Кръстев – Мишо, Дон Микеле, известен катерач и алпинист от поколението, което беше най-активно през 80-те и 90-те години на миналия век. Освен множество трудни изкачвания в България, Мишо е изкачил неколкократно седемхилядниците в Памир и участва в експедиции в Хималаите и Каракорум. През последните десетилетия работеше като оператор на терен в няколко известни телевизии.
Участва в първата зимна експедиция по Южната стена на Анапурна – дръзко начинание през 1985/86 г., като достигнатата височина тогава е 7300 м.
Алпийско катерене Въпреки прогнозите за нестабилно време и очаквани валежи с гръмотевични бури, тазгодишното издание на алпиниада "Мальовица" отново събра хора от цялата страна. Най-много катериха Ивайло Анастасов - Тренера и Венцислав Костов, които заеха и първото място. Ето какво разказаха те.
Общи неща Миналия месец е починал известният американски бигуол катерач Джон Мидендорф (John Middendorf). Някои негови постижения променят спорта завинаги, пише в сайта си American Alpine Club, на които той е сътрудник с информация дълги години.
Мидендорф е автор на нови маршрути по скалните монолити Халф Доум и Ел Кап в САЩ, както и на много първи преминавания в Националния парк Цион. 
Има редица забележителни премиерни изкачвания, сред които: “Atlantic Ocean Wall” (VI 5.10 A4) с John Barbella, 1985 г., през 1990 г. – “Cosmos” (VI 5.9 A3+) с Jimmie Dunn, през 1993 г. – “Flight of the Albatross” (VI 5.10 A4) с Will Oxx.
През декември 1984 г. с Дейв Шулц поставят рекорд за скорост на “Носът” (VI 5.9 A2) – 10 часа и 45 минути.
През 1992 г. изкачва с Xaver Bongard Източната стена на Голямата кула Транго в Пакистан (Great Trango Tower) – едно от първите преминавания на 7 категория в света. Година по-късно с Конрад Анкер изкатерват маршрута “Compressor” на Серо Торе за едва 14 часа.
Експедиции На 5 юли чешките алпинисти Зденек Хак (Zdeněk Hák), Радослав Грох (Radoslav Groh) и Ярослав Бански (Jaroslav Bansky) достигнаха най-високия неизкачван връх в света (сред върховете с разрешен достъп до тях). Става дума за седемхилядника Мучу Чиш (Muchu Chhish, известен още като Batura V - 7453 м) в Каракорум, Северен Пакистан. Дълги години той беше забранен за изкачване и първите опити по него са едва през 2014 г. Досега няколко силни екипа направиха опити по него, но все без успех. Всъщност най-високият връх, на който до момента не е стъпвал човешки крак, е Gangkhar Puensum (7570 м) в Кралство Бутан, но той е забранен за изкачване, тъй като се смята от местните хора за свещен, както впрочем са били смятани преди време и Канчендзьонга, и Еверест, и други върхове, свещени за живеещите близо до тях хора.
Общи неща На 38-годишната възраст почина японският катерач Кейта Кураками, станал известен с първото свободно изкачване в стил соло, с въже на "Носът" по Ел Капитен, Йосемити. Той е преминал също соло, с въже, отдолу нагоре считаното за едно от най-трудните роуп-солута на спортен маршрут в света - "Mare" 8с+ в планината Futago, Япония. Известен е също с решаването на някои от най-трудните хайбоул проблеми в Япония.
Експедиции Непалска експедиция изкачи по нов маршрут осемхилядника Чо Ою откъм Непал (Южната стена). 8-членният екип е бил воден от Gelje Sherpa, а в състава е бил и 18-годишен французин. Това е първото цялостно изкачване по югозападния хребет. Целта на непалците беше да направят маршрут откъм родината си, за да могат да водят клиентите си по него.
Боулдъринг Яня Гарнбрет премина два пъти боулдър от категория 8C. Преди 2 години тя направи първото женско изкачване на “Bügeleisen stand” 8B+ в Австрия, изкатерен първо от Klem Loskot през 2001 г. Сега словенката преминала боулдъра с неговия по-труден, седящ старт - “Bügeleisen Sit” 8С, изкатерен за първи път по този начин от Нале Хукатайвал през 2014 г. (ВИДЕО)
Ски алпинизъм Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. 
Ски алпинизъм Поляците Бартек Зиемски и Освалд Перейра се спуснаха със ски от Макалу.
Ледено катерене На първи май българският катерач и IFMGA алпийски гид премина линията “Parallel World” D16, намираща се в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на Доломитите, Италия. Става дума за 60-метрова линия в почти хоризонтален таван, премината от Варошкин в чист драй тулинг стил - DTS, т.е. без използване на движението “яниро” и на състезателни сечива с тройна дръжка - все неща, които улесняват катерача. След 50-минутна битка маршрутът е изкатерен за първи път свободно и в DTS от поляка Дарек Соколовски в края на 2019 г. Към този момент маршрутите, които претендират за сходна категория, се броят на пръсти - 80-метровият “Storm Giant” в Канада и 60-метровите “Aletheia” и „Teleios” в Италия.
Големи стени Четирима топ алпинисти записаха историческо и дълго чакано изкачване в Патагония. Белгийците Шон Вилануева, Нико Фаврес, Сиб Ванхей и американският фотогаф Дрю Смит осъществиха първото свободно преминаване на култовия маршрут "Riders on the Storm" (1300 м, 38 въжета, 7с+, А3) на Централната кула (2460 м) на Torres del Paine. 

 
Общи неща На 61-годишна възраст, след онкологично заболяване на белите дробове почина алпинистът Радко Рачев. През 1990 г. изкачва най-високия връх в Южна Америка - Аконкагуа (6962 м). Две години по-късно, с Господин Динев стават първите българи, стъпили на осемхилядника Гашербрум II. През 1995 г. , заедно с Тончо Тончев осъществяват първото българско изкачване на друг осемхилядник - Дхаулагири, като първи на върха стъпва Рачев, а ден по-късно и Тончев.
Алпийско катерене На 6 и 7 януари се състоя традиционната приятелска алпиниада "Северен Джендем", която има половинвековна история. Всяка зима тя събира в сърцето на Стара планина алпинисти от цялата страна. Организирана е от алпийския клуб при Училище за планински водачи в с. Черни Осъм, съвместно с Община Троян. Тази година участваха 15 души от Велико Търново, София, Троян, Елена, Плевен и Стара Загора.
Експедиции Двама непалци осъществиха премиерно изкачване на шестхилядника Khumjungar Himal (6759 м) в родината си (регион Мустанг). Prakash Gurung и Yukta G са си поставили за цел да покажат, че е възможно да се изкачват върхове по щадящ за околната среда начин. Пред ExplorersWeb Гурунг обяснява, че за тях е било огромно удоволствие да достигнат в алпийски стил неизкачван преди това връх.

 
Алпийско катерене Италианският алпийски клуб обяви подробности за премиерното изкачване в Патагония, осъществено в края на миналия месец от двама от именнития клуб “Паяците от Леко” Паоло Мараци и Лука Скиера. На 24 ноевмри, както вече сме съобщавали, те достигнаха връх Cerro Nora West, по неизкачвания му дотогава Западен ръб.

 
Боулдъринг В края на декември белгиецът Симон Лоренци изкатери един от най-трудните боулдъри в света - “Burden of dreams” 9A във Финландия. Проблемът, състоящ се от 5 движения в 45 градуса надвес, е решен през 2016 г. от Нале Хукатайвал и е първото 9А в света. С изкатерването му 26-годишният Лоренци стана първият човек, успял да се справи с 3 боулдъра от най-високата до момента категория в света - “Alphane” в Швейцария и “Soudain Seul”, във Франция.

 
Експедиции Тази седмица Хималайската база данни (The Himalayan Database) обнови информацията за броя на жертвите на Eверест през проления сезон. Оказва се, че не 17, а 18 са жертвите на различни инциденти. До момента най-смъртосносна е била 2015 г. На 25 април тогава 19 души загиват в Базовия лагер от лавина, предизвикана от земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер (което убива над 9000 души в Непал). Година по-рано пък, на 18 април, срутили се сераци предизвикват лавина, която убива 16 души на ледопада Кхумбу. На същото място по-рано тази година загинаха и първите трима души за сезона - трима шерпи, фиксиращи парапетите, бяха затрупани от срутил се серак. Останалите са жертви на измръзвания, височинна болест, изтощение. Общо 656 души са изкачили Еверест тази година. 
Алпийско катерене Чешките алпинисти Радослав Грох и Зденек Хак направиха нов маршрут в Непал. Дни след като техен партньор от експедицията загина при падане под връх Чолатце (Cholatse, 6440 м), двамата носители на наградата “Златен пикел” изкачиха Западната стена на шестхилядника по линия, дълга 1200 м, която са нарекли “Just one solution!” (ED WI4+, M5). Изкачването е осъществено на 2-3 ноември, като слизането е било по нормалния маршрут, от югозапад. Новата линия е посветена на загиналия им сънародник Ян Рос (Jan Ros). 
Ски алпинизъм В Боровец тази неделя имаше Държавно първенство по ски-алпинизъм в дисциплината “скоростно изкачване”. Старт-финалът беше на писта “Ястребец 1”, трасето беше с дължина 3550 м и с денивелация 859 м. Антония Григорова го измина за 51:50 минути и стана първа при жените. Никола Калистрин пък постави нов рекорд по трасето - 38:34 минути, и спечели първото място.
« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/