Миналата събота, 18 февруари, Виктор Варошкин и Ивайло Ангелов направиха първото повторение на най-трудния маршрут за Dry Tooling в България. “Али Бабач” (D13/D14, 30 м, 20 примки) се намира край Бежаново, област Ловеч, и е накован през 2010 г. от Бойко Лалов и Минчо Петков.
“Има една пещера в Родеар, Испания, която се казва “Али Баба”, и понеже е много надвесена, та от там, а с “ч" накрая звучи нашенско. Минчо измисли да е “Бабач”. Игра с думите”, обясни за climbingguidebg.com Бойко Лалов. През 2011 г. той прави FA (първото преминаване) на маршрута, който в продължение на 12 години нямаше друго изкачване.
“Скалите по поречието на р. Каменица край с. Бежаново грабнаха вниманието ми веднага щом ги видях на снимки. При първото си посещение не бях по-малко впечатлен, а и дори бях леко "ядосан", че не може да се използват за скално катерене, тъй като релефът е минималистичен и представлява тънък слой чуплива скала. По това време участвах в световни първенства по миксово катерене и тренировките ни преминаваха основно на изкуствена стена, далеч от истинските условия. Не беше трудно да се досетим, че мястото има страхотен потенциал за тренировъчен драй тулинг полигон, и така, не след дълго, се появи "Снимачен ден" - маршрут за загрявка, който бързо беше преминат, а естественото продължение беше да наковем линия през най-силния надвес. С Минчо Петков избрахме мястото с очевидно най-много естесвен релеф, като започнахме да го ковем от долу нагоре, с небесни куки. Резултатът - "Али Бабач", атлетичен, 30 м маршрут, стартиращ в таван, който постепенно се изправя, като крайното отклонение от основата е към 15 м”.
Според Бойко Лалов качествата, които маршрутът изисква, са предимно сила и издръжливост, но и прецизност, особено в последната част, където движенията са дълги и "трики".
От няколко седмици имахме информация, че на Бежаново се прави опит за повторно преминаване на “Али Бабач”, само не беше ясно кой ще успее първи. На 18 февруари първи се е изкатерил Виктор Варошкин, а след него - и Ивайло Ангелов.
“Бях шокиран, че успях да стигна веригата на “Али Бабач”, най-трудната драй тулинг линия в България, още от третия опит. Маршрутът е солидно D13 (вероятно D14), минава през неумолим надвес, който ви оставя на 15+ метра от основата на стената. Просто случаен опит да опитам движенията се превърна в първото повторение на линията след десетилетие на затихващ интерес към нея. Но чудото на деня не приключи с мен”, написа в социалните медии Виктор Варошкин. “Ивайло, който едва не припадна от усилие да стигне до последната хватка, направи втори опит след мен - нещо, което той дори не смяташе за възможно, тъй като линията просто те нокаутира за цял ден (след първи опит - бел.ред.), ако паднеш в последната й третина. Този път той започна с намерението по някакъв начин да стигне до място, което аз намерих за почивка, за да го провери следващия път. И ето... Няма нужда от следващ път. Той също включи веригата”.
Виктор е алпийски гид с дългогодишен опит в катеренето и алпинизма (както и първият лицензиран спасител за полети с хеликоптер, но това е друга тема).
Ивайло Ангелов (по прякор Маниака) започва да се катери през 2011 г.
“Когато започнах, имаше запалени хора по драй тулинг - Радка (Петкова), Минчо (Петков), Бойко (Лалов). Те тренираха и аз се запалих покрай тях, в “Бонсист”. Васо (Васил Киров) беше редил някакви неща и така. Тогава обаче имах повече мотивация за състезания. По някаква причина бях решил, че искам да се състезавам, и като видях, че нямам психика за това, ентусиазмът ми умря. Зарязах кирките за дълго време. И чак тази година ги преоткрих, когато отдих да се катеря вече за кеф”.
На състезания има много напрежение, казва Маниака:
“Искаш да се представиш добре, подготвил си се, имаш очаквания... И, съответно, това ти играе лоша шега накрая. Надвесът с кирки по никакъв начин не ме психира, там се катеря за удоволствие. Като цяло, е доста безопасно в драй тулинга, то си е спортно катерене”.
Но падаш с два броя сечива.
Ивайло: Е, да, но ги местиш настрани. Доста често едната кирка излита, падаш постоянно надолу с главата, защото като правиш яниро, въжето ти е зад крака. Малко по-висок е адреналинът, отколкото при спортното катерене. Неслучайно няма много ентусиасти, защото им е страшничко на хората.
Кое беше най-голямото предизвикателство за теб по “Али Бабач”?
Ивайло: Да си повярвам. Защото навремето, когато Бойко го мина, и като го видях това нещо, бях потресен. Изобщо дори и през акъла не ми е минавало да го пробвам. Но тази година поразкатерихме, реших да отида да видя за какво иде реч. В началото много внушително изглеждаше, но лека-полека... Опит, два, три, четири... Излязоха нещата и, в крайна сметка, доста бързо се случиха работите.
Колко опита направи?
Ивайло: Нещо от порядъка на 10 дни - по един опит на ходене, защото след такова катерене не си в състояние (за втори опит същия ден - бел.ред.). В онзи ден го минах от втори опит. Беше много смешно. Варошкин, който също много не си вярваше (аз много добре го знам какво може, а и той има адски много катерене с кирки зад гърба си по разни психарии), дойде, пробва, направи втори опит и на третия - ние му суфлираме отдолу, взе, че го мина. Аз нямаше да се катеря, но го видях на едно място, че стъпи някаква почивка да направи, и реших да се издърпам по въжето, колкото да видя почивката, за да съм готов за другия път да я ползвам. Обаче нещо се почувствах добре и... Крайно неочаквано! Но то така е, между другото - като тръгнеш без очаквания, обикновено се получават по-добре нещата.
А сега накъде?
Ивайло: Кроим някакви планове да болтираме нещо още по-трудно. Има мегдан. Просто трябва да се организират нещата... И да го направим.
Таня Иванова
Снимки: Личен архив на Бойко Лалов, Виктор Варошкин, Ивайло Ангелов.
-----------
В Climbingguidebg.com сме с особено мнение за изкуствено създаване на дупки за сечива, каквито има твърде много на маршрутите на Бежаново. Този проблем, освен че е етичен, има още няколко страни:
- Варовиковата скала не е подходяща за драй тулинг, защото е мека и се разрушава от сечивата и котките;
- Копаенето на дупки за сечивата има неприятния ефект във варовика тези дупки да се "прорязват" и маршрутът да се променя. Може при повече повторения и тренировки да се наложи да се пробиват нови дупки. Въобще, става мазало;
- Разрастване на подобен "полигон" не е особено удачно, след като наоколо има възможности за спортни маршрути;
- Приветстваме опитите на катерачите в България да развиват и практикуват всеки вид катерене и алпинизъм, особено съобразен с възможностите на скалата.
Още няма направени коментари.
Добави коментар