https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


Нов сектор на Лакатник с имена на италиански*

Новини - България | Нови катерачни маршрути

17.11.2021 11:01 npetkov, Коментари

Прессъобщение на Италианския културен институт
В България има стена, която „говори“ италиански - това е новият катерачен сектор, оборудван през последните седмици от Паяците от Леко /I ragni di Lecco/ и местни алпинисти като част от проекта „Италианските маршрути - планини без граници“, с подкрепата на Италианския културен институт в София. За малко повече от седмица между красивите скални отвеси на Лакатник в България се появи нов катерачен сектор с подписа на петима алпинисти от известната италианска алпинистка група Паяците от Леко.
 



От 16 октомври за около 10 дни, паяците Симоне Педефери, Маурицио Таска, Джовани Онгаро, Паоло Мараци и Серафино Рипамонти се катереха по българските стени, за да подготвят 40 нови маршрута за скално катерене.



Инициативата беше реализирана в рамките на проекта за международно сътрудничество, наречен „Италианските маршрути - планини без граници“ и разработена от Gruppo Ragni с подкрепата на Италианския културен институт в София, в сътрудничество с общността на местните алпинисти. Тя се представлява от световноизвестния катерач и практикуващия бейсджъмпинг Иво Нинов и от един от най-активните български алпинисти, подготвящи стени за скално катерене, както и собственик на портала www.climbingguidebg.com, отправна точка за катеренето и алпинизма в България – Николай Петков.

Зоната за катерене Лакатник е една от най-известните в България. До нея се стига за малко повече от час с влак или с кола от София. Всъщност в района от 30-те години на ХХ век са подготвени за катерене стотици маршрути и десетки отвесни скални масиви. Територията е подходяща и за преходи, речни спортове и други дейности на открито.

Проектът има за цел да подпомогне развитието на местния туризъм, свързан с активност на открито и да инициира и укрепи приятелства между български и италиански алпинисти, както и да разпространи познания за културата на страната ни в чужбина. А неин значим и представителен компонент със сигурност е известната италианска традиция на алпинизма.

В тази връзка е важно да се подчертае как през декември 2019 г. събранието на делегатите на ЮНЕСКО, на срещата в Богота, единодушно реши да включи алпинизма в списъка на нематериалното културно наследство на човечеството.

Паяците от Леко/I Ragni di Lecco/, със своята 70-годишна история в катеренето на най-красивите и труднопроходими планини в света, са един от най-значимите изрази за италианските върховни постижения, познати и наблюдавани с възхищение в целия свят.


Маурицио и Симоне под скалите на Лакатник

Новият участък за катерене, създаден между стените на Лакатник, обхваща дългия скален масив в местността Воденицата. Тя предлага разнообразие от подготвени за катерене маршрути, отговарящи на нуждите както на начинаещите катерачи, така и на по-опитните. Всъщност наборът от степени на трудност представя различни маршрути за всяко ниво – от 6a до 8b. На по-лесните терени изкачването става по великолепни сиви и отвесни скали, с микрорелеф от цепки и дупки; а пък по-трудните маршрути следват надвиснали линии, където изкачването е по червена скала с прорези.

 „Това, което се осъществи  през последните седмици в България, е вдъхновено от проекта „La Pietra del Sud“ (Южният камък), с който нашата група подкрепя, чрез своя натрупан опит и ресурси, развитието на катеренето и създаването на нови катерачни обекти в областите на Централна и Южна Италия“, обяснява Симоне Педефери, алпинистът от Паяците,  координатор на инициативата. „Като се опирам именно на този опит и на подкрепата на италианското Министерство на външните работи, което призна и оцени социалната и културна стойност на проекта, се зароди идеята за разширяването му на международно ниво. Италианският културен институт в София откликна ентусиазирано на предложението и подпомогна осъществяването на инициативата.“

 „За мен, както и за останалите четири Паяка, обвързани с проекта на прокарване на маршрутите,  това със сигурност беше невероятно преживяване“, продължава Педефери. „Опознахме средата на българското катерене и се сблъскахме със замисъла и създаването на маршрути за спортно катерене. Със сигурност има различни методи на работа и визии, но страстта, която ни ръководи, е една и съща, и това ни позволи да работим по отличен начин като страхотен екип.“

Николай Петков и Иво Нинов също изразиха удовлетворението си от сътрудничеството, създадено с италианските алпинисти, както и с Емил Иванов, кмет на Община Своге, на чиято територия се намира катерачната зона Лакатник, с Николай Ненчев, директор на Природен парк „Врачански Балкан“, и с Пламен Григоров, наместник на село Губислав, малък център, разположен в близост до новия сектор за катерене. Признателността за инициативата дойде и от ръководството на Българския алпийски клуб и Алпийския клуб „Планинец”.

Завършването на работата по екипирането на маршрутите е само първата стъпка в развитието на проекта „Италианските маршрути – планини без граници“, с надеждата да има положителна възвръщаемост и по отношение на туристическо и културно популяризиране на района.

 „Бях свидетел на работата, съвместно извършена от италианските и българските катерачи, и наистина останах възхитена“, коментира Верена Витур, директор на Италианския културен институт в София. „Разпространението на италианската алпинистка култура и в България беше една от целите ни – да приближим обществеността до нов начин за възприемане на планините, да споделим знанията и опита на алпинизма, за да се възпита отношение на респект към една от най-крехките среди на планетата. Поради тези причини ние възложихме на Паяците от Леко мисията да популяризират един от секторите, в които италианците винаги са били сред водещите в света – този на катеренето, като осъществяват проекта в тясно сътрудничество с местните катерачи.“

Серафино Рипамонти

Към информация за маршрутите в сайта:
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=regioninfo&idRegion=144

---
* Прессъобщение до медиите на Италианския културен институт в София, заглавието е от редакцията на сайта.

 



















 

Още няма направени коментари.

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/