
Днес, 24 май, в палатка на Южното седло (7906 м) между Еверест (8848 м) и Лхотце (8516 м), бяха намерени телата на четирима души – двама шерпи и двама клиенти на комерсиални експедиции...
Последният прозорец хубаво време даде възможност на голяма част от обсаждащите Третия полюс да предприемат опит са стигане до него. За съжаление, статистиката на Еверест е безмилостна. Всяка година по склоновете му загиват средно по шест души. През този сезон данните са още по-печални.

Маунт Еверест
През тази година разрешения да пробват силите на най-високия връх получиха близо 400 души. Още 100 имат за цел съседния Лхотце (8516 м). Това означава, че по Класическия маршрут (на Хилари и Тензинг от 1953 г.) действат над 700 човека . Тази бройка включва клиенти на трекинг-агенциите и обслужващите ги шерпи. Още няколко стотин души действат по Китайския маршрут от север, от територията на Тибет.
И макар че благодарение на обработката с парапети на целите маршрути и на шерпският full service за клиентите Еверест е статистически най-безопасният осемхилядник (има се предвид съотношението между броя на успешните стигания до върха и броя на нещастните случаи с фатален край), голямото струпване на хора неминуемо води до инциденти с неотвратими последици. Според американския блогър и хроникьор на събитията по склоновете на Еверест – Алън Арнет (Alana Arnette), броят на смъртните случаи възлиза средно на около 3,7% от броя на изкачилите върха или около шестима загинали на сезон.
През тази година информирахме за два нещастни случая – със швейцареца Ули Щек (Ueli Steck) и индиеца Мин Бахадур Шерхан. Към тях се прибавиха още четири в последните дни (без споменатите в началото). На 22 май от южната (непалската) страна на върха загинаха 50-годишният словак Владимир Щрба (Vladimir Strba) и 50-годишният американец Роланд Ярууд (Roland Yearwood). Първият се почувства зле в района на т. нар. Балкон (малка площадка на около 8413 м). Помогнато му бе да слезе до лагер 4 (7906 м) на Южното седло, където почина. Вторият се раздели с живота на 8400 м... От другата страна на масива същата съдба имаше 54-годишният австралиец Франческо Енрико Маркети (Francesco Enrico Marchetti).

Фрагмент от Класическия маршрут на Хилари и Тензинг днес
По-рано, на 20 май т. г., в района на споменатия Балкон, на около 8400 м, изчезна 27-годишният индиец Рави Кумар (Ravi Kumar). Неговото тяло бе намерено в понеделник, 22 май, след 36-часови интензивни издирвания в 200-метрова пукнатина. В момента, под неимоверен натиск на индийското правителство, агенцията “Arun Treks and Expedition”, чийто клиент беше Кумар, подготвя може би най-сложната, най-скъпата и най- продължителната операция на Еверест за сваляне на тленните му останки, но за това ще напишем по-подробно утре.
Според цитирания Алън Арнет, най-честа причина за трагедиите на Еверест е подценяването на симптомите на различните проявления на височинната болест.
Още няма направени коментари.
Добави коментар