
Тазгодишният есенен (следмусонен) сезон в Непалските Хималаи и Тибет потвърди тенденцията, която се забелязва там (а така също и в Каракорум) напоследък – дори по утъпканите пътища и лишените от първичния си ореол на непристъпност върхове правилата на играта се определят от Великата Природа. И от нея зависи ефективността както на квалифицираните планинари, така и на хората от елита на височинния алпинизъм.
Достатъчно е да кажем, че на К-2 няма изкачване от две години насам, а броят на стъпилите на Еверест напоследък значително намалява. Пакистанският Броуд пик (8047 м), който се смята за лесен, през последните два сезона бе свидетел само на три изкачвания (всичките със спортен характер).

Шиша Пангма
Снимка/ photo: www.mountainprofessor.com
И през тази есен нямаше премиерни маршрути, повторение на рядко посещавани пътища, солови и скоростни изкачвания или пък спускания със ски. Единствените стъпили на осемхилядници през есенния сезон на 2016 г. бяха клиенти на комерсиални експедиции. Струва си да бъде казано, че клиентите не са еднакви помежду си, макар че повечето от тях използват неограничени количества кислород, разполагат с персонални носачи и т. н. Но и има и такива, които, ползвайки голяма част от възможните услеснения, поради икономически съображения просто се включват в разрешенията на дадена група по определен маршрут, а после действат самостоятелно.
***
Манаслу (8156 м)
На осмия връх в света имаше най-много изкачвания през тази есен. Испанецът Алберто Сераин и аржентинецът Мариано Галван направиха сериозен опит за нов маршрут от север и след четири дни изкачване стигнаха до 7800 м, където техническите трудности и влошаващото се време ги принудиха да се откажат. След това – на 4 октомври, двамата стигнаха до върха по Класическия маршрут.
Чо Ойю (8201 м)
Чо Ойю е друга много популярна цел на комерсиалните експедиции. Както и на Манаслу, и тук бяха регистрирани над 100 стигания до връхната му точка.
Дхаулагири (8167 м)
На Дхаулигири не бе записан нито един успех тази есен.
Шиша Шангма (8013 м)
За съжаление, опитът за комерсиално изкачване на този връх завърши с трагедия. При лавина загина един от шерпите, работещи за агенциятa RMI (Rainier Mountaineering, Inc.). И начинанието бе прекратено.
Еверест (8848 м)
Спортни акценти на “Третия полюс” трябваше да бъдат опитите на испанеца Килиан Хорнет (Kilian Jornet) и на японеца Нобуказу Курики (Nobukazu Kuriki). Първият искаше да постави рекорд за скорост, вторият – да стигне до върха без кислород и соло. В средата на септември информирахме за отказването на Килиан Хорнет. Той бе последван от Курики, който бе спрян от огромните количества пресен сняг и произтичащата от това лавинна опасност. И двамата действаха от северната (тибетската) страна на Еверест.
Лхотце (8516 м)
Въпреки многобройните анонси в средствата за масово осведомяване южнокорейската експедиция по южната стена на Лхотце остана неосъществена.Четвъртият връх в света остана неизкачен и през тази есен.
Броуд пик (8047 м)
Дванадесетият връх в света, разположен в Каракорум, където по традиция експедиционният сезон се вмества в летните месеци юни и юли, никога не е бил цел за изкачване през есента. Въпреки това испанецът Оскар Кадиах (Oscar Cadiach), за когото Броуд пик е последният неизкачен осемхилядник, искаше да пробва силите си през този сезон, за да събере в актива си 14-те най-високи главни върха на Земята. Но експедицията му се провали – доколкото става ясно от оскъдната информация от първа ръка, поради бюрократични спънки от страна на пакистанските власти.
В този кратък преглед не са включени третият и петият връх в света – Кангчендзьонга (8586 м) и Макалу (8463 м), просто поради факта, че тази есен на тях не бяха организирани експедиции.
Още няма направени коментари.
Добави коментар