https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


Може ли да бъде разгадана психиката на соловия катерач? Учени се опитаха на надникнат в мозъка на Алекс Хонълд*

Новини - Светът | Общи неща

17.08.2016 12:46 peterat, Коментари

Вероятно мнозина, които ги побиват тръпки само при мисълта за излизане над междинната осигуровка, се чудят как се справя със своя страх по време на соловите си изкатервания Алекс Хонълд**. Отговор на този въпрос се постараха да намерят американски учени.
 




Алекс Хонълд по време на изследване с метода на магнитния резонанс
Снимка/ photo: NGC Network International

 
От мозъка на Алекс се заинтересува професор Джейн Джоузеф, която от 2005 г. изследва поведението на т. нар. търсачи на (силни) усещания (англ. – sensation seekers). Това определение включва лица, които търсят нови, различни, сложни и интензивни впечатления, склонни към поемане на риск, за да изпитат този тип емоции.
 

Алекс Хонълд почива по време на изкачването по “Regular Northwest Face” на Хаф Доум
Снимка: Джими Чин
Photo: Jimmy Chin

 
Не може да се отрече, че Алекс Хонълд е изключително подходящ обект на подобно изследване. Постиженията на 31-годишният американец смайват не само лаиците, но и опитните търсачи на силни усещания. Достатъчно е пoсочването само на няколко от изкатерените от Алекс big wall-маршрути в стил free solo – “Moonlight Buttress”, “Regular Northwest Face” или пък “El Sendero Luminoso”.  
 
https://www.youtube.com/watch?v=wX_rh8Qugt0         
 
Проф. Джейн Джоузеф реши да изследва мозъка на Алекс Хонълд с метода на магнитния резонанс. В хода на изследването на катерача беше показана серия от 200 снимки, която у средно статистически изследван предизвиква активизация на т. нар. бадемовидно тяло (амигдала) на мозъка. То отговаря за генерирането на негативните емоции, агресията и защитните реакции – като, например, страха. Как е изглеждала реакцията на Хонълд, се вижда на долната снимка.
 

Снимки на мозъка на Алекс Хонълд (вляво) и на друг катерач на същата възраст.
Пресичащите се линии показват положението на бадемовидното тяло, а цветните петна –
неговата активност...

 
Запитана как може да обясни липсата на реакция на тази часъ от мозъка на Алекс Хонълд, проф. Джейн Джоузеф отговаря:
- Може би неговото бадемовидно тяло не се активизира – няма никакви реакции на външните дразнения. Или пък може би до такава степен е усъвършенствал своята система за регулация, че може да си каже: “Е, добре, моето бадемовидно тяло се задейства”, но неговият челен (фронтален) лоб (англ. – frontal lobe) е толкова силен, че може да го успокои. 

Ах, тези учени! След първото изречение на госпожа професорката изглежда, че желязната психика на Алекс може да бъде обяснена с необикновения строеж на неговия мозък. А после се оказва, че е възможно всичко да е въпрос на тренировка...
 
По:
http://nautil.us
(конкретно: http://nautil.us/issue/39/sport/the-strange-brain-of-the-worlds-greatest-solo-climber)
 
-----------------------------------
*Благодаря на гл. ас. д-р Любомир Младенов от Националния център по спортна медицина за терминологичната консултация.
 
**Алекс Хонълд бе официален гост на Банскофилмфест през 2012 г.
 
**Амигдала (на латински: corpus amygdaloideum) представлява набор от ядра в мозъка, разположени в тясно сътрудничество помежду си. Амигдалата е част от лимбичната система, която е отговорна за регулиране на емоциите в отговор на неприятни гледки, усещания, миризми. Амигдалата най-често се свърза с емоции като страх и тревожност, агресия. Състояния като гняв, отбягване и определени защити се активират благодарение на амигдала. Тя е отговорна и за задействането на наследствените признаци на стреса. Лошото функциониране на амигдалата е свързано с тревожността, аутизма, депресията, нарколепсията, посттравматичния стрес, фобиите и шизофренията. Амигдалата играе ключова роля в изявата на такива важни емоции като страх, гняв, агресия, но и като център, който помага за бързо разпознаване на тези емоции у другите. По този начин, тя е отговорна за реализацията на социалната активност у хората.
 
P. S. Вижте също:
http://banskofilmfest.com/novo-potresavashto-izkatervane-na-alek/
 
 

Още няма направени коментари.

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/