
Заразяване с бубонна чума бе регистрирано в Алтай. И планинари бият тревога в социалните мрежи. Въпросът е: “Опасно ли е да се посещават тези места?”.
Бубонната чума е инфекциозно заболяване с високо ниво на смъртност. Най-често го пренасят бълхи, паразитиращи върху гризачи.През Средновековието от бубонна чума в Европа са починали 25 милиона души. Днес, при навременно диагностициране, заболяването е лечимо.
В Алтай първото огнище на бубонна чума е било установено през 1961 г. Тогава в долината на река Уландрък (Уландрык) от гризачи и бълхи са отделени 10 щама на чумния микроб.
“Наблюдение над природното огнище на чума в Кош-Агачския район се провежда вече 55 години. Но ликвидирането му е невъзмижно, защото две трети от него се намират на територията на Монголия. Жителите на Кош-Агачския район трябва да се научат да живеят, спазвайки определени правила, за да сведат рисковете от заразяване до минимум. Едно от тях е отказът от консумация на месо от мармоти (сурки – рус.)” – заявява представител на местната санитарно-епидемиологична инспекция.
От друга страна, представител на Алтайската противочумна станция заяви пред сайта Sibnet.Ru, че опасенията до голяма степен са напразни. Приодното огнище е разположео в Кош-Агачския район, който не се посещава от организирани туристически групи, а пътешестващи самостоятелно просто няма да бъдат допускани до тези места.
Още няма направени коментари.
Добави коментар