https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


EPIC – ще настъпи ли революция в осигуряването на изкуствени стени?

Новини - Светът | Екипировка

06.07.2016 14:33 peterat, Коментари

Мюнхенският startup* “Auroco” разработи първия в света електронен прибор за самоосигуровка. Напълно автоматичното устройство наречено EPIC, бе тествано в индустрията. Сега неговите създатели искат да го предложат и на операторите на изкуствени катерачни стени.
 




EPIC – дали тази кутия ще революционизира самоосигуряването на изкуствени стени?

 
EPIC (Electronic Partner for Individual Climbing) е преносимо устройство, захранвано от акумулаторни батерии. Може да бъде прикрепавано до стената, но също така може да се пристяга към кръста. Командва се с помощта на поставено на ръката дистанционно управление. Разполага и с блокираща система, която се вклюва при изтощаване на батериите. Системата е патентована.
 

EPIC може да служи и на катерещите се

 
Ян Лоозе (Jan Lohse), който заедно с Флориан Видмесер (Florian Widmesser) е изобретател на EPIC, казва:
-           Целта ни беше да създадем устройство, което да предпазва катерещи се от инциденти с фатален край.
 
Търговският успех в използването на прибора за индустриални цели дойде още с пускането на първата серия от 100 изделия. Благодарение на това фирмата получи постъпления от 271 000 евро. Според пресмятанията, немският пазар може да поеме около 10 000 устройства.
 

 
Създателите на EPIC искат да потърсят реализация и на катерачния пазар. Около половин милион немци се катерят редовно, често по изкуствени стени. Предизвикателство е катерачите да бъдат убедени, че могат да използват изкуствен осигуряващ. Интересно е дали това ще се случи... Може би, доколкото напълно автоматизираният, управляван от компютър автомобил вече чука на вратата. По съшия начин и EPIC може да застъпи партньора по свръзка...
 
За увеличаване на производствените мощности и за цялостна реализация на проекта, създателите на EPIC търсят инвеститори с помощта на платформа за crowdfunding**. Досегашните резултати от акцията посочват, че не липсват желаещи да помогнат. Досега са събрани 70 000 от търсените 250 000 евро.
 
------------------------------------------
*Стартъп (от англ. startup company, startup, букв. “начало на процеса”) – термин, използван от списанието “Forbes” през август 1976 г. и от изданието “Business Week” през септември 1977 г. за обозначване на фирми с кратка с история на операционна дейност. Понятието навлезе в употреба през 90-те години на ХХ век и придоби широко разпространение по време на т. нар. dot-com boom (dot-com bubble) през 1997-2000 г. Създателят на методиката за развитието на клиентите (англ. customer development) – американският предприемач Стийв Бланк (Steve Blank), определя стартъп-ите като временни структури за търсене на възпроизводими и самонарастващи бизнес модели. А идеологът на итеративния подход в предприемачеството Ерик Рийс (Eric Ries) отбелязва, че стартъп може да бъде наречена организация, която създава нов продукт или услуга в условията на висока неопределеност.
 
**Краудфъндинг, буквално “народно финансиране” (от англ. сrowd funding, сrowd – тълпа, funding – финансиране) – колективно сътрудничество на хора (донори), които доброволно обединяват своите пари или други ресурси (като правило чрез интернет) за поддръжка на усилията на други хора или организации (реципиенти). Краудфъндингът  е една от формите на т. нар. краудсорсинг (англ. crowdsourcing, crowd – тълпа, sourcing – използване на ресурсите), чието название в някои случаи се превежда на български като “oтворената ангажираност”. Означава привличане на доброволни начала към решаването на едни или други проблеми на развойната производствена дейност на широк кръг лица с цел използване на техните способности, знания, опит чрез съвременни информационни и комуникационни технологии. Терминът е дефиниран през 2006 г. от американската компания “Merriam-Webster”, а е въведен в обращение от писателя Джеф Хау (Jeff Howe) и редактора на списанието “Wired” Марк Робинсън (англ. Mark Robinson) през юни 2006 г.
 
 

Още няма направени коментари.

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/