
На 12 юни т. г. си отиде Кен Уилсън (Ken Wilson), много важна фигура в британското катерене, редактор на списанието “Mountain”, автор на редица катерачни гидовници. През 1969 г. Кен Уилсън започна да издава списанието “Mountain”. С годините то стана най-авторитетното и най-важното специализирано печатно издание във Великобритания, формиращо подхода на хората от Острова към катеренето и характеризиращото го спазване на традициите.

Кен Уилсън
Снимка: Марк Рийвз
Photo: Mark Reeves
Дъг Скот написа следното: “Mountain” и неговият редактор Кен Уилсън имаха значително влияние върху мен, особено в края на 60-те и през 70-те години на ХХ век. Списанието отразяваше дълбоките промени, които настъпваха в катеренето през този период и Кен доказа, че е неустрашим пазител на духа на истинския алпинизъм и на истинското катерене”.

“Mountain”, брой 42
Кен бе начело на изданието до 1978 г. (то престана да излиза през 1992 г.). Създаваше и издаваше също така важни за британците (а не само за тях) катерачни гидовници – “Classic, Hard i Extreme Rock”, а така също книги, например антологията “The Games Climbers Play“.
През 2015 г бе удостоен с Наградата на името на Питър Бордмън и Джо Таскър (The Boardman Tasker Lifetime Achievement Award).
Ще бъде запомнен като яростен защитник на традицията в британското катерене. Анди Къкпатрик (Andy Kirkpatrick) след смъртта му написа: “Кен Уилсън бе британското катерене. Той даваше тон. Ще остане в историята преди всичко заради войната му срещу спитовете през 80-те и 90-те години на ХХ век, където често бе последният, останал на бойното поле. За мнозина стана символ на изчезващата традиция, анахроничен консерватор. Мисля си, че по това време Кен се бореше както с поколението Х*, чиито представители искаха единствено “да са добри колкото французите”, и с baby boomers**, щастливи, че са се разделили с детството и с принципите. Дик Търнбъл (Dick Turnbull) наричаше спитовете “Виагра на катеренето”, позволяваща на немощните да постигат оргазъм”. Кен се бореше яростно срещу коването и спитовете. И никой не знае какво би се случило без него. “Easy Jet” пуснаха евтини полети и проблемът се премести в “топлите страни”. Дали Кен имаше право? Мисля, че да. Чувам как Алекс Хонълд често приказва за коване и спитове и за това, че “на хората трябва да се дава възможност да ги използват, ако искат”. Когато се чуват такива гласове, а го няма Кен, който да се бори на страната на разума, може би спорът ще се разгори отново. Кой ще започне борбата?”
----------------------------------------
*Поколението X (Generation X) – поколението на родените във втората половина на ХХ век, които не знаят към какво да се стремят, общност, загубена в хаоса на съвременността и на създадените от модата образци, търсеща отговори на трудните въпроси и смисъла на собственото си съществуване.
**baby boomers – поколението на родените от 1946 до 1954 г., резултат от компенсаторното увеличение на раждаемостта в споменатия период на сравнително благоприятни обществено-икономически условия след Втората световна война (1939-1945 г.). В годините след големи войни се наблюдава рязко повишаване на общите коефициенти на брачност и раждаемост. Сключват се бракове, които биха се разпределили през всичките години на войната, ако тя не ги е възпрепятствала. Коефициентът на раждаемост също рязко се повишава за сметка на ражданията във вече съществуващи семейства, в които те са отложени заради неблагоприятните условия на военните времена.
Още няма направени коментари.
Добави коментар