https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


Осигурителен ремък от dyneemа*, найлон или въже – резултати от изследване на Италианския алпийски клуб

Новини - Светът | Общи неща

07.06.2016 10:25 peterat, 1 коментар

Италианска лаборатория, която се занимава с технически проблеми на сигурността при катерене, направи серия от изпитания на осигурителни колани**. Резултатите от тях бяха представени през май т. г., по време на заседанието на Комисията по алпийско катерене на ЮИАА.
 




Кулата на “Centro Sportivo Brentella” в Падуа,
където бяха извършени изпитанията

 
Изследванията бяха извършение от “Centro Studi Materiali e Tecniche”, който функционира от 60-те години на ХХ век в тясно сътрудничество с Италианския алпийски клуб (Club Alpino Italiano). Лабораторията разполага със собствена кула за динамични изпитания в Спортния център “Брентела” (Centro Sportivo Brentella) в Падуа.
 

 
Както се вижда от филма, изследвани са няколко вида примки, използвани за непосредствено включване в пунктовете за осигуряване. Подлагани са на динамично натоварване от 80 килограма при коефициенти на падане 1 и 2. Това са симулации на падане на via ferrata или при друсване на катерач, закачен с примка към пункт за осигуряване. Ето и резултатите:


 
В заключението на заседанието на Комисията на ЮИАА четем:
-           Италианският алпийски клуб (Italian Alpine Club, CAI) е осъществил многобройни тестове на осигурителни колани и примки, включени непосредствено към пунктове за осигуряване. Резултатите, които са показани в къс, но силно впечатляващ филм, ясно показват, че “статичните” примки и въжета се късат дори след къс “полет”. Тъй като използването на примки и осигурителни колани от dyneema е масова практика, ЮИАА е задължена да информира федерациите по алпинизъм за опасността, свързана с употребата им и да препоръча използването на осигурителни колани и примки от динамични въжета.
 
----------------------------------
*Dyneema или свръхмолекулярен полиетилен с висока плътност (Ultra-high molecular weight polyethylene, UHMW PE). Синоними:
- полиетилен с висок модул на еластична деформация (High modulus polyethylene, HM PE),
- полиетилен с високи експлоатационни характеристики (High perfomance polyethylene, HP PE).
Свръхвисоката маса на молекулите на материала определя уникалните му свойства, които го отличават от останалите разновидности на полиетилена – много висока устойчивост на износване, нисък коефициент на триене, висок вискозитет на разрушаване. По устойчивост на износване в допустимите температурни граници за експлоатация превъзхожда тефлона и дори някои въглеродни стомани. Коефициентът му на триене (по стомана) е около 0, 1. Коефициентът на ударен вискозитет (способността на материала на материала да поглъща механичната енергия в процеса на деформация и разрушаване под въздействието на ударно натоварване) е 170 кДж/м². Работните температури са от минус минус 150° С или дори минус 260° С (по други данни – от минус 80°С) до плюс 80-90° С.
 
**В гимнастиката, акробатиката и цирковото изкуство от години се е наложил терминът лонжа (от френското longe  - примка, въже), означаващ приспособление за осигуряване по време на изпълнение на опасни упражнения или циркови номера.
 
 
  1. Италианците са повторили един много популярен тест проведен от DMM преди известно време. Резултатите са подобни на очакваните, което само по себе си е впечатляващо за италианци :)  Темата за свръх ниската разтеглвост и поглъщаща способност на примките от диненема и подобните влакна, е много модерна за лабораториите, но показва твърде ограничени условия и недостатъчна използваемост на резултатите в практиката.  Давам пример - нека приемем, че по някакъв няаин, човек закъчен с 60 см примка към осигурителна точка за скалите успее да направи падане с фактор 1 или повече - дори до 2. Опита за визуализация на тази ситуация бързо води до извода, че би било по възможностите само на добре подготвен акробат, но да допуснем, че и случайността може да предложи такъв сценарии. Ако примката не не от динеема а от полиамид тя би се разтегнала около 6-10 см (10-25 % от собствената и дължина), поглъщайки част от енергията. Горе долу толкова и ще се свие колана на катерачната седалка, от еластичнпостта на тялото в нея и пак ще абсорбира енергия от подобен порядък и съответно максималната сила ще е от подобен порядък. Т.е. за да е полезен този лабораторен опит трябва да се направи с чучело със сходно на човешкото тяло съпротивление в катерачна седалка, а не с два стоманени майона и стоманена 80 кг тежест. Така ни казва само, че примките от динеема са неразтегливи, което е отдавна известно и дава, ако не заблуждаваща, то поне доста необективна представа за реалните условия. 

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/