В Домбай цари покруса. В нощта срещу 7 май 2016 г. изгоря най-старият му хотел “Слънчевата долина” (“Солнечная долина”) – неговата “визитна картичка”. Построен бе на поляната през 1936 г.
Домба́й е курортно селище в Карачаево-Черкеската република, влизащо в състава на Карачаевския градски окръг. Намира се на 1650 м във високопланинска котловина (Домбайската поляна), в северното подножие на Главния Кавказки хребет, при вливането на реките Алибек и Домбай-Улген в Аманауз (“Зла паст” на карачаевски), която е един от източниците на Теберда. Разстоянието до административния център на републиката Черкеск е 108 км, а до най-близката ж. п. гара в Уст-Джегут – 108 км.
Домбай (Доммай – на карачаевско-балкарски) на карачаевски означава “зубър”. Някога в домбайските гори са бродили цели стада от тези могъщи животни. Името на най-високия връх в района Домбай Йолген (Домбай-Ёльген, 4046 м, в българския е влязла формата Домбай-Улген, Домбай Улген) на езика на исконните местни жители – карачаевците, означава “Убития зубър”.
Възникването на населения пункт е свързано с развитието на туризма, чието начало се отнася към 1920 г. През 1921 г. се появява първата туристическа база. Масирано строителство на Домбайската поляна започва след излизането на специалното постановление на Министерския съвет на бившия Съветски съюз (№ 10001 от 02 януари 1960 г.) “За развитието на базата за отдих, туризъм и алпийски ски във високопланинските райони на Карачаево-Черкеската автономна област” (“О развитии базы отдыха, туризма, горных лыж в высокогорных районах КЧАО”). Тогава се появяват хотели, въжени линии, пътища и др.
Домбай от гондола на телеферика
Широка известност на курорта донасят написания през 1961 г. от Юрий Визбор “Домбайский вальс”:
,
и по-късно създадената песен “Хижина”:
Днес Домбай е един от най-известните руски зимни центрове. В курорта има 6 седалкови лифта (единият е шестместен), кабинкова въжена линия, телеферик и мрежа от влекове (всеки с дължина 200—600 м). Развити са пешеходният и конният туризъм, делта- и парапланеризмът.
Селището е разположено на територията на Тебердински резерват (Тебердинский заповедник). Основните природни забележителности на района са Софруджинският, Алибекският и Чучхурският водопад, Бадукските и Муруджинските езера и др.
Още няма направени коментари.
Добави коментар