
Том Балърд (Tom Ballard) прибави поредната екстремна линия за dry tooling в своя “таен” район. Последната му реализация се нарича “French Connection”. Той предложи за нея оценка D15-! “Secret spot” се намира в Италианските Доломити. Том я откри през 2012-та, но същинската му дейност в гигантската пещера започна през миналата година.

Гигантската пещера – “secret spot” на Том Балърд, и самият той в акция
И за късо време прокара няколко трудни линии начело с “Tomorrows World” (D14/ D14+).
В началото на януари т. г. Том изкатери поредните два трудни маршрута – “Je Ne Sais Quoi” (D14/ D14+) и “Let Them Eat Cake” (D13+). Ето как изглеждаше изкачването му по първия от тях:
https://www.facebook.com/116719218363393/videos/943353702366603/
Тези дни реализира предпоследния от своите големи проекти в пещерата – линията “French Connection” (D15-). И, което е много съществено, Том се катери без да използва техниката на т. нар. четворки и деветки*, т. е. в стил DTS (или French Dry-Tooling, DTS – бел. пр.).
Ако посочената от него оценка издържи проверката, това ще бъде един от най-трудните drytool-маршрути в света. Досега малцина са се решавали посочват толкова висока категория.
Най-трудните drytool-маршрути досега:
Йонас Алеман (Jonas Allemann) – “Ironknight” (D14+/ D15-), 2015 г.,
Джеф Мерсие (Jeff Mercier) – “Bichette Light” (D14+), 2010 г.
През 2015 г. Том бе официален гост на Банскофилмфест и направи презентация за първите си в историята изкачвания по шестте най-известни северни стени в Алпите в рамките на един зимен сезон. Посветенията на него филм “Том” (Испания, 2015, Анхел Естебан, Елена Гоатели, 68’/ “Tom”, Spain, 2015, Angel Esteban, Elena Goatelli, 68’ – https://vimeo.com/136931177) спечели Специалната награда на Журито и Наградата на Младежкото жури на Банскофилмфест’ 2015 (можете да го гледате в рамките на предстоящата кинопанорама “Ехо от Банскофилмфест’ 2015” в Полския културен институт на 9 февруари 2016 г., от 20.30 часа).
Том и Тишо по време на workshop-а на 28 ноември 2015 г., хотел “Стената”
Освен това Том участва в катерачния workshop на изкуствената стена на хотел “Стената” в село Баня, воден от доц. доктор Михаил Михайлов (от катедрата “Теория на спорта“ на Националната спортна академия) и Тихомир Димитров (асистент в Департамента по спорт на Софийския университет “Св. Климент Охридски”).
-----------------------------------------------------------
*При фигурата “четворка” [figure four, която в Европа се нарича също Янироу – от името на американския катерач Тони Янироу (Tony Yaniro), който я въвежда в практиката], ако висим на едната ръка, например на дясната, поставяме върху нея левия крак, благодарение на което можем да облекчим лявата ръка и да посегнем към следващата хватка. При тази техника допълнително можем да поставим стъпалото на левия крак под коляното на десния, благодарение на което да постигнем издигане. По аналогичен начин се постъпва, когато висим на лявата ръка – тогава поставяме върху нея десния крак.
https://www.youtube.com/watch?v=nU0XCt7wvfs
https://www.youtube.com/watch?v=rBPZt_lH3g0
“Деветката” е по-трудна за изпълнение, тъй като, например, върху дясната ръка поставяме десния крак. Това улеснява бързото преминаване към следващата опора без промяна в положението на тялото. Кога са използват “четворки” и кога “деветки”? Всичко зависи от ситуацията и от това накъде искаме да посегнем. Ако владеем и двете техники, сме в състояние, висейки на едното сечиво, да посегнем с другото във всяка посока. Всичко зависи от това кой крак ще поставим върху ръката, на която се държим.
https://www.youtube.com/watch?v=dQ5Pycbbo2k
Още няма направени коментари.
Добави коментар