https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


Представяне на въжетата ROCA*

Статии - България | Екипировка

18.01.2016 14:00 npetkov, Коментари

Въжетата ROCA, или FIXE-ROCA, имат репутацията на едни от най-качествените в областта на катеренето, алпинизъм, екстремните спортове и работа от въже. От скоро те вече присъстват официално на българския пазар за алпийска екипировка.



От 1891 Хуан Рока (Joan Roca) започва производство на плетени въжета от полиамидни влакна, които са могли да издържат няколко падания на катерач. От тогава извървяват дълъг път повече от 100 години. Стъпка по стъпка, в непосредствена близост до катеренето, за да стане една от най-реномираните марки за качествени и здрави въжета. В момента консорциумът TECHROCK обединява известните марки FIXE, ROCA, FADERS и ALIEN, а въжетата ROCA  се произвеждат с марката FIXE-ROCA. (Още история тук).

Фирмата Евъргайд е официален представител на консорциума за България, въжетата, както и широката гама от друг катерачен инвентар, могат да се намерят онлайн във фирмения сайт http://freerocks.everguide.eu/, както и в партниращите магазини, актуална информация за които можете да намерите тук:
http://freerocks.everguide.eu/about_us

В тази статия искаме да дадем необходимата информация за направа на адекватен избор на въже FIXE-ROCA.

Въжетата са основната част от инвентара на всеки алпинист, катерач, планинар и всеки който практикува дейности свързани с работа или осигуровка с въже: каньониг, спелеология, строителство и др. Различните дейности поставят различни изисквания към качествата и характеристиките на въжетата. Затова те се произвеждат с различни елонгация, диаметър, промазка, оплетка, материал, цвят и дължина. Естествено това определя и цената на съответното въже, но при всички случаи можете да разчитате, че марката предлага отлично съотношение на цена/качество.

 Николай Петков с новата марка въже по "Черна котка", Тетевен.


Във фабриката за въжетата ROCA през годините фирмата е разработила нова технология за повишаване на издръжливостта и дълготрайността на въжетата, която е нарекла ENDURANCE. Това са изследвания в практиката на поведението на различни материали, нишки, усуквания, стегнатост на оплетката и много други параметри, като в крайна сметка резултатът е наистина отличен.

Статичните въжета имат по-малка елонгация (разтягане) от динамичните въжета, но все пак имат някаква, защото е необходимо. Понякога те се наричат и полу-статични въжета (semi-static ropes). Използват се предимно за работа от въже, екипиране на маршрути, спелеология, достигане до труднодостъпни места и др. Използват се също така за катерене с горна осигуровка - на скали и в зала. Основен критерий за избор при тях е диаметърът и здравината. Голямо значение има и т.н. „приплъзване на оплетката“, което при въжетата Fixe Roca е нулево (и за статичните и за динамичните).

При динамичните въжета нещата са по-сложни.

Единичните въжета се използват както при спортно, така и при алпийско катерене, дълги маршрути, големи стени и др. Въжетата за катерене на единично въже трябва да имат съответната маркировка "single rope". Това гаранира, че отговарят на съответните норми на EU и UIAA.

Двойните въжета се използват предимно при алпийско катерене, дълги маршрути, големи стени, ледено катерене и др. Тази техника позволява да се увеличи надеждността, да се намали триенето при включване на точки разположени "шахматно", да се осигури необходимата дължина на въжето при спускане на рапел. Въжетата за катерене на двойно въже трябва да имат съответната маркировка "double rope" или "1/2 rope".

Близнаци са въжета, подобни на двойните, но се включват заедно в междинните точки за осигуряване. Печели се тегло, тъй като са по-тънки (под 8 мм). Трябва да имат маркировка "twin rope"

При избора на въже, независимо дали единично или двойно, важен критерий е обработката на влакната (промазка). По този признак Fixe Roca произвежда три вида въжета, всеки един подходящ за различни условия на употреба.


Natural. При тези въжета не се прилага някаква специална обработка за защита от употреба в мръсни или мокри условия. Затова те са и най-евтините и най-екологично чисти въжета, които предлагаме. Това не означава, че не са подходящи за мокро време, все пак най-лесни за употреба са в сухо време. За спортно катерене например това не е никакъв проблем. Дори и без обработка, начинът по който са направени тези въжета им помага да имат известна защита от мръсотия и прах.


Dry. Обработка на въжето, която ги поставя в „златната среда“. При тях оплетката (външната част) е обработена така, че ги предпазва от мръсотия и влага. Това ги прави много подходящи например за Враца или Рила, където е възможно изненадващо да завали докато катерим, независимо дали по спортен или алпийски маршрут. Химическата обработка отблъсква водата, особено ако това не е проливен дъжд, който продължително да напои материята и да достигне до сърцевината.  Така въжето остава по-леко и удобно за работа. Обработката помага също така да се запази лъскавата новост на въжето за по-дълго.

Full Dry. Това е най-доброто, което може да се желае за едно въже. Обработва се всяко влакно от обвивката и сърцевината за отблъскване на вода и мръсотия, даже още преди въжето да е оплетено. Тези въжета са максимално защитени от външни въздействия, което ги прави най-подходящи за екстремни условия. По-специално това важи за алпийски изкачвания, употреба през зимата и за ледено катерене, когато водата и снега са наоколо и въжето има голяма вероятност да се навлажни или намокри (а през зимата дори да замръзне!). Освен това въжето е максимално защитено от абразивни частици, ръбове и груба скала.

В резюме относно обработката:

- При въжета предназначени за катерене на закрито няма голям смисъл да купувате въжета с обработка, може би само с обработка “Dry” – от гледна точка да се износва по-бавно;
- При спортно катерене въже Natural е напълно достатъчно. Все пак обработка “Dry” (или „Full Dry“) е желателна – за да стои по-дълго като ново и да се износи по-бавно;
- При покупка на двойно въже, за алпинизъм, зимно, ледено катерене и подобна употреба – въжето е добре да има обработка “Dry” или „Full Dry“;
- При покупка на по-тънко въже (по-екстремно) – увеличават се аргументите за необходимост от обработка.

При избор на дължина на въжето се ръководим от целта която сме си поставили да катерим, но най-общо може да следвате следните препоръки:

- За катерене в зала най-добре направете „комбина“ с някой и едно 50 или 60 м единично въже го разделете на две (как ли се реже ново въже :-));
- За катерене на къси спортни обекти като Вражите дупки и Боженица единично въже 60 м е напълно достатъчно – дори има резерв за отрязване на изхабени краища няколко пъти;
- За „универсално“ въже за спортно катерене бих препоръчал 70 м;
- Ако катерите спортно на Тетевен, Карлуково или ще посетите Калимнос или Анталия – най-добре е 80 м;
- Ако купувате двойно въже, 60 м е вече стандарт. По-дълго няма особен смисъл, освен за конкретна стена, която го изисква.

Друга важна характеристика е диаметърът на въжето. Тя има пряко отношение към теглото, елонгацията, здравината и дълготрайността. Въжетата Fixe Roca се произвеждат в целия спектър диаметри, така че може да се направи най-адекватен избор. При избор на диаметър можем да се ръководим от следното:

- Колкото по-екстремно катерене планираме, при което теглото е от съществено значение, толкова отиваме към най-тънките въжета от съответния клас. За единично въже това е 9.2 мм (DOMINATOR) или 9.4 мм (IO), а при двойните 8 мм (MIGU) или 8.1 mm (ZEN);
- За „ежедневна“ употреба, или ако купувате първото си въже – тогава най-добре е да предпочетете по-дебело въже: 9.6 мм (SIURANA) или 9.8 мм (KALIMNOS). За двойно 8.4 мм (FANATIC) или 9.2 мм (DOMINATOR);

Друга важна характеристика е елонгацията на въжето. Измерва се статичната елонгация с натоварване 80 кг. При статичните въжета тя е в диапазона 3-5 %, а при динамичните е над 8 %, като силно зависи от дебелината. Затова:
- Ако се планира алпийско/бигуол катерене, при което втория ще използва самохвати на същото въже, с което се води, най-добре е първият да катери с по-дебело единично въже, за да е с достатъчно здравина и с по-малка елонгация. За осигуряване на необходимата дължина за рапели и изтегляне на инвентар се тегли друго тънко въже;
- При спортно катерене, ако често пробвате с горна осигуровка, или разучавате продължително, подходящо е по-дебело въже.

Способността да поемат натоварването при падане се измерва с т.н. върхово динамично натоварване (сила на удара). Колкото повече е динамичната елонгация на въжето (тя достига до 30 и повече %), толкова е по-малка силата на удара, която изпитва падналия катерач и поставените осигурителни точки. Този показател също силно зависи от диаметъра на въжето, но също и от материала на изработка на съответното въже. Въжетата Fixe Roca са оптимизирани по този показател, така че да не се допуска прекомерна елонгация, а същевременно се постигат ниски стойности на силата на удара при падане.

На края идва и цветът на въжето. Естествено е това да си зависи единствено от вкуса и от предлагането. Все пак бих препоръчал на закрито по-убити цветове, а за открито, алпинизъм и зимно катерене – по-ярки. Естествено (и задължително) е двойните въжета да са с различен цвят – те обикновено се купуват в комплект.

В каталога на TECHROCK е дадена една таблица за улеснен избор, която не включва всички въжета, но дава някакъв ориентир:



В заключение бих казал, че темата за качествата и изборът на въже за катерене е много по-широка от обема и съдържанието на тази статия. На повечето курсове се дава много по-подробна информация, която е задължително да се знае от всеки катерач и алпинист, още преди да е тръгнал да купува първото си въже. Ако все пак се колебаете или ви трябва допълнителна информация, или просто искате да покатерим заедно – не се колебайте да се свържете с нас!

Приятно и безаварийно катерене!
 
Николай Петков

----
* Рекламен материал


Raquel Hernández по 8ª, сектор Piscineta в Роделар, снимка Eudald Ros

 

Още няма направени коментари.

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/