https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


Катерачните обекти в България - достъп

Новини - България | Общи неща

13.01.2016 09:40 npetkov, 2 коментара

Вчера, 12 януари 2016 г., в София се състоя среща между БФКА и изпълнителите на проект "Не сме сами на скалите" (СДП "Балкани") за съгласуване на таблица с ограничения с цел опазване на биологичното разнообразие. След 4 часово обсъждане се стигна до резултат, отчитащ аргументите и на двете страни.



От страна на федерацията взеха участие Дора Маринова (изпълнителен секретар), Петко Тотев (зам. председател) и Николай Петков (председател комисия "Катерачни обекти"), както и Иван Павлов - представител на клубове от Северна България. От страна на изпълнителите на проекта бяха  Симеон Арангелов (ръководител), Боян Петров и Андрей Ралев.

Основа за обсъждането беше таблица, подготвена по този проект, в която резлизаторите бяха включили след публикуване на първоначалния вариант, на подробности (причините) за взимането на решения за ограничения, и която те бяха съобразили с възникналите дискусии в последните месеци в катерачните среди по темата, както и от проведената кореспонденция с клубове и кръгли маси.

От страна на БФКА и комисията преди срещата бяхме анализирали предложената таблица и бяхме подготвили съответно становище по някои от ограниченията и причините за налагането им. По-долу е резултатът в "суров" вид:
Таблица - съгласувана (XLS файл)

Таблицата показва в синтезиран вид експерните оценки на орнитолози и други специалисти, работещи в областта на опазване на дивата природа и по-специално на скалолюбивите обитатели, с мнението и отчитане правото на катерачите на достъп до катерачните обекти. Тя би трябвало да стане основа за добри практики при посещения на скали. Тя ще бъде представена и на компетентните органи в държавата, и по-специално на МОСВ.

Сайтът climbingguidebg.com също ще направи необходимото, за да има информация за възприетите ограничения в базата данни с катерачни обекти. Надяваме с това да помогнем за установяване на добри практики в достъпа до катерачните обекти в България - както на българските, така и на чуждестранните катерачи и алпинисти. За целта е необходимо известно време за създаване на техническа възможност и поместване на информацията.

Подробен анализ изисква повече време и усилия, но ето на кратко какви са по-важните резултати.

ВЕЛИКО ТЪРНОВО - СЕКТОР G

Постигнато е съгласие за възстаноивяване на спортните маршрути в сектор G (5 маршрута). Забрана за катерене и разекипиране на трад маршрутите вляво от мястото, където пътеката опира в скалите. Забраната обхваща зоната до оградата на манастира (както и самия манастир). Зоната вдясно от сектор G остава зона за традиционно катерене. Консултиране на нуждата от сезонна забрана. Като алтернативна за скалолюбивите обитатели се обособява и няма да се катери по скалите западно от р. Янтра - веригата над Преображенския манастир.

Това изглежда така на снимката с разположението на секторите със спортни и трад маршрути:



БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЯ ЗА КАТЕРЕНЕ

Добрата новина е, че голяма част от най-популярните катерачни обекти ще бъдат без специални ограничения на достъпа, което естествено не отменя нормалното опазване на околната среда и биологичното разнообразие. Това включва следните обекти:

Враца (Прохода Вратцата, Боров камък и др.), Боженица (Крепостта и Под поляната),
Тетевен, Рибарица, Дряново, Велико Търново (повечето райони и сектори), Ловеч, 
Варна (Чудните скали, Манастира, Провадия - Дупките), Русе (Бесарбово, Табачка), 
Карлуково (Проходна - тук има да се направят още постъпки, Кариерата),
Лакатник (Губислав, Вражите дупки, Петренски дол, Алпийска поляна, сектора на Оплетня),
Беледие хан (повечето сектори),
Витоша (Комините, Боянския водопад, боулдър зоните),
Трън (по-голямата част), Плевен (Кайлъка, Бежаново),
Рила (Мальовица, Ушите, Камилата, Куклата, Черната скала, Мусала, Иречек, Харамията, Езерен връх, Боровец - водохващането, боулдър зоните и др.), 
Пирин (Вихрен, сектор и връх Тодорка, Синаница, Джангал и др), 
обектите около Смолян и Хасково, Камен бряг, Шумен - Дивдядово.

ЦЕЛОГОДИШНА ЗАБРАНА ЗА КАТЕРЕНЕ

На Враца - Манастирски дол, Медковски дол, Воеводин дол, Шопката (т.е. да не се разработват сектори за катерене, тъй като текущо няма такива). За Згориградската стена предстои да се уточни точно кои зони от нея.
На Плевен - Кайлъка - хижа Среброструй (обитава рядка птица, маршрутите са премахнати).
Костенец - Соколовец. Безалтернативно обитание на редки хищни птици с целогодишно присъствие.
Мостово - махала Ряката (Хайдушки камък). Тук е необходимо да се направи целево изследване на скалолюбивите обитатели и евентуална оценка за разрешаване на катеренето в някои сектори.
Шумен - Мадара. Стар и традиционен катерачен обект, но в момента освен като местообитания, попада и в границите на археологически резерват.
Велико Търново - Света Троица - вж. по-горе подробното обяснение.
Провадия - Махалата. Местообитание на рядка птица. Доуточняване на местно ниво чрез среща на клубовете с РИОСВ и местната организация за защита на птиците.
Ловеч - Деветашката пещера. В заповед изрично е забранено катеренето.
Пирин - Стражите. Необходимо е да се направят постъпки за установяване на маршрут по билото.

СЕЗОННА ЗАБРАНА ЗА КАТЕРЕНЕ

Заради размножителен период на птици или други животни (кози, мечки).

Враца - Паволче. Забранено катеренето от 1 март до 31 юли. Предстои уточняване с орнитолози за необходимостта от това ограничение, предвид конкретното местообитание на редки птици и голямата възможна алтернатива на венеца по посока Челопек.
Враца - Източен масив. Присъствието от 1 март до 31 юли засяга защитени видове.
Лакатник - Воденицата. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни.
Лакатник - Локомотив (най-десния сектор на Алпийска поляна). Забранено катеренето от 1 март до 30 юни.
Лакатник - Кръста. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни.
Беледие хан - Халката, Терзийската пещера, Десен сектор. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни. За сектор Терзийската пещера ще се доуточни след консултации.
Дряновски манастир - сектор Mona Lisa. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни.
Трън - Трънско ждрело - Ляв масив. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни на маршрути по-дълги от 1 въже.
Камен бряг  - Тюленово. Забранено катеренето от 1 март до 15 юли. За в бъдеще да се види как може да се прави редовен мониторинг.
Карлово - Стара река. Присъствието от 1 март до 31 юли засяга защитени видове.
Витоша - Резньовете. Присъствието от 15 март до 30 ноември засяга защитени видове (местообитание на кози).
Рила - Господинкини скали. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни. Предстои уточнване  на необходимостта от тази забрана след консултация с орнитолог.
Рила - Орлето, Малка Мальовица. Забранено катеренето от 1 април до 30 юни.
Рила - Злия зъб. Забранено катеренето от 1 април до 30 юни.
Рила - стените над циркуса при Заслон Страшното езеро. Забранено катеренето от 1 април до 30 юни.
Рила - Урдина река. Забранено катеренето от 1 април до 30 юни.
Рила - Кабул. Забранено катеренето от 1 април до 14 декември.
Рила - Отовишки връх, Манчо, Мустачал, Ченгенечал, Черната скала, Ибър, Ковач). Забранено катеренето от 1 април до 30 юни.
Рила - Орлови скали над Бели искър. Забранено катеренето от 1 март до 30 юни.
Стара планина - Северен Джендем, Райските скали, Триглав. Присъствието от 1 април до 30 ноември засяга защитени видове.

ОГРАНИЧЕНИЕ ОТ ТИП "РЕЗЕРВАТ"

За съжаление обектите които попадат в резервати са много, и катеренето в тях за сега се извършва "на собствен риск", макар че някои се намират на границата на резервати. Границите на резерватите също са нещо доста странно, тъй като виждаме промяна за някои обекти, които сме считали че не попадат в границата на резервати. Ето по-важните случаи:

Враца - само Паволче, Прохода Вратцата и Боров камък не са в резервата. Стегите, Малката дупка и Голямата дупка също се оказа, че попадат в границите на резервата, според картата която ни беше показана, наред с Централна стена, Долен централен масив и Източния масив. (Резерват "Врачански карст").
Витоша - Резньовете. Макар и на границата, стените и ръбовете на този връх попадат в резерват "Бистришко бранише".
Рила - обектите на юг от главното било между Еленка и Ловница (тук са Дяволските игли) попадат в границите на резерват "Риломанастирска гора".
Пирин - Стражите попадат в резерват "Юлен" - част от траверса по главното било на планината.
Карлово - резерват "Стара река".

В публикуваната таблица се прави разлика между обекти, попадащи в резервати, но без засягане на скалолюбиви животни, и на такива, при които има засягане. При всички положения ще очакваме съдействие и от компетентните държавни органи за урегулиране и съгласуване на достъпа до катерачни маршрути, разположени в резервати. Има направени предварителни разговори и желание за подобно съгласуване и от двете страни Какъв ще бъде резултатът - бъдещето ще покаже!

Успешно и безаварийно катерене!
 
  1. забрани

    Значи Рай става вече зимен обект. Много яко.

  2. забраните

    Значи на Бели Искър би трябвало вече да няма никакъв проблем да се катерят боулдъри? Само дано на Мостово все пак да не са толкова тежки ограниченията...там катеренето е уникално, както и мястото :)

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/