https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate


За плакатите на blockbuster-а “Еверест” е използвана снимка на пик Чапаев в Тян-Шан

Новини - Светът | Общи неща

07.01.2016 12:20 peterat, Коментари

През септември 2015 г. с много голям успех в цял свят премина премиерата на холивудския blockbuster “Eверест”, посветен на трагичните събития по склоновете на върха през 1996 г. Вярно е, че идеални филми няма. И “Еверест” не бе изключение – въпреки възторжените отзиви на критиката и на повечето зрители, в очите на професионалните алпинисти филмът изглеждаше – меко казано – обезкуражаващо.
 



Най-напред филмът бе подложен на унищожителна критика от Райнхолд Меснер. После в дискусията се намеси Джон Кракауър (по чиято книга “В разредения въздух” е направен филмът), обвинявайки сценаристите, че на места са изкривили фактологията в името на по-големия драматизъм.
 
И ето че сега, няколко месеца след премиерата, известният алпинист от Казахстан и настоятел на Успенския храм в Алмати (някогашната столица на страната Алма Ата) протойерей Александър Зирянов (Александр Зырянов) обвини компанията IMAX в използването на негова снимка за плаката на филма.
 

Протойерей Александър Зирянов

 
В какво се състоят претенциите на отец Александър?
 
През 2010 г., на спускане по западния гребен на Кан Тенгри, отец Александър направил красива снимка на съседните върхове, къпещи се в море от плътни облаци. В центъра на кадъра е пик Чапаев (пик Чапаева, 6371 м) с неговото дълго върхово било.
 
Ето я тази снимка:

Поглед от западния гребен на Кан Тенгри към пик Чапаев (6371 м) и пик Победа
(7439 м, в лявата част на фотографията)

 
След връщането си у дома, на 24 септември 2010 г., отец Александър я поставил във фотобанката www.shutterstock.com.  Снимката много бързо станала популярна и отец Александър започнал да получава неголеми суми.
 
“Стандартното заплащане за едно изтегляне на снимката бе от порядъка на 0.25$-0.33$ в зависимост от резолюцията. Фотографията бе продадена много пъти от фотобанката. Но веднъж бях силно очуден, узнавайки, че някой е платил за нея цели 62.50$” – казва отец Александър.
 
И едва наскоро стана ясно кой е купил снимката и как я е използвал...
 
Самият Александър Зирянов от години се занимава с алпинизъм и с развитието му в Казахстан. Но причината, за да гледа филма “Еверест”, била друга – историята на неговия съгражданин, казахстанеца Анатолий Букреев, един от ключовите участници в събитията през 1996 г. на най-високия връх в света.
 
След трагичната гибел на Анатолий през 1997 г. в лавина на Анапурна (8091 м), в негова памет казахстанските алпинисти правят изкачвания всяка година. През 2007 г., по случай десетата годишнина от гибелта на Букреев, организираха паметно стигане на голяма група казахстански алпинисти до връх Котърбулак (Котырбулак, 3030 м), близо до Алмати. В хода му алпинистите изнесоха на върха камбана и две паметни плочи – едната от Федерацията по алпинизъм на Казахстан, другата от православната църква. Те бяха поставени на 3000 м, където отец Александър отслужи литургия.
 



Котърбулак (3030 м), изкачването през 2007 г.

 
Но нека се върнем към нашумелия филм “Еверест”. Отец Александър с немалка почуда установил, че на постерите на филма, разпространени по цял свят, е използвана неговата снимка на пик Чапаев.
 
Всеки сам може да направи сравнението:

 
Снимка на истинския Еверест в облаци и снимката, използвана от киностудията
на плакатите:

 
На кинофестивала във Венеция:

 
Както е известно, към 1 ноември 2015 г. “Еверест” събра от разпространение 175 200 000 $ при бюджет 55 000 000 $. Т. е., печалбата от разпространението е 120 милиона долара. А отец Александър получи за снимката си 62,5 $...
 
 

Още няма направени коментари.

Добави коментар
Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/