Към момента официално се смята, че най-дълбоката подводна пещера в света е италианската Поцо дел Меро (минус 392 метра). Но, оказва се, че от първото място може да я измести Храницка пропаст в Чехия. Това е мнението на полския леководолаз Кшищоф Старнавски и на екипа му и те възнамеряват да го потвърдят.
Кшищоф Старнавски
Старнавски е посветил над 15 години на изследвания и прониквания в Храницка пропаст. Но едва през миналата година открива неголяма пукнатина, водеща към по-рано неизвестна част на кухината. Последната е уникална не само поради дълбочината си. Тя е възникнала не от просмукването на дъждовна вода от повърхността надолу, а в резултат на извирането на топла минерална вода отдолу.
В момента Храницка пропаст е 384 метра, вероятността да се окаже доста по-дълбока е голяма. Кшищоф Старнавски и екипът му продължават изследванията.
Входът на Храницка
Пропастта Храницка – скица
Пропастта Храницка е разположена в землището на град Хранице, на десния бряг на река Бечва, в природния резерват “Хурка у Храниц” (окръг Пршеров в Оломоуцкия край на Чехия). В резултат на измерването, направено от Кшищоф Старнавски на 1 октомври 2012 г. дълбочината на подводната част на пропастта е 373, което оттогава я нарежда на второ място в света.
В този гъсталак, недалеко от градчето Сант Анджело Романо, се намира входът на Поцо дел Меро
Поцо дел Меро
Поцо дел Меро (Pozzo del Merro Merro) е водна пещера, разположена северно от Рим, между възвишенията Монти Корниколани (Monti Cornicolani), Макия дел Барко (Macchia del Barco) и Макия делла Гатачека (Macchia della Gattaceca), близо до град Сант Анджело Романо (Sant’Angelo Romano). Над водната повърхност има 80-метрово конусовидно хлътване. Дълбочината на наводнената част е 392 м и това я прави най-дълбоката подводна вертикална пещера в света. През 2000 г. е изследвана с два апарата ROV (remotely operated underwater vehicles, дистанционно управляеми подводни съдове без екипаж, използвани за научни, промишлени и военни нужди). Първият, “Mercurio”, се спуска до максималната си оперативна дълбочина от 210 м, без да стигне дъно. Вторият, “Hyball 300”, спира на 310 м, също без да стигне до дъно. През 2002 г. по-усъвършенствания апарат “Prometeo” стига дъно на 392 м и открива хоризонтално продължаващ “тесняк”. Както и Ел Сакатон (El Zacatón, минус 339 м) в мексиканския щат Тамаулипас (Tamaulipas), се е формирала в резултат на вулканична дейност, кояро е ерозирала варовиковите скали.
Нуно Гомеш на Банскофилмфест’ 2015 – 28 ноември, с преводачката Йоанна Гацова
Световен рекордьор по дълбоководно гмуркане в пещери е световноизвестният южноафрикански екстремен спортист, вписан в Книгата на Гинес – Нуно Гомеш*, постигнал 282 м и 60 см в пещерата Бушменсгат (ЮАР) през 1996 г. Негов е и рекордът в открити води – 318 метра и 25 см в Червено море край брега на Дахаб, Египет, през 2005 г. Нуно Гомеш бе официален гост на Петнадесети международен кинофестивал за планини, екстремни спортове и приключения в Банско – Банскофилмфест‘ 2015.
------------------------------------------
* https://www.climbingguidebg.com/index.php?module=news&type=user&func=display&sid=6433
Още няма направени коментари.
Добави коментар