
След две години Финландия ще празнува 100-годишнината на независимостта си от Русия. Като добри съседи, норвежците са замислили уникален подарък, за който скандинавската държава ще трябва да се раздели с част от територията си.


Масивът Халти
В Норвегия започна кампания, която иска от правителството през 2017 г. да отдели парче земя от държавата. Не защото финландците страдат от липса на земя, а защото им липсват върхове.
Масивът Халти (или Халтиа, или Халтитунтури, или Халтиатунтури, Haltia, Halti, Haltitunturi, Haltiatunturi – на финландски, Háldi – на саамски, Haldefjäll – на шведски, Halti – на норвежки) се намира в западната част на Финландска Лапландия, на границата с Норвегия. Разположена е на територията на финландската община Енонтекиьо и норвежките комуни Кофьорд и Нурейса. Най-високият му едноименен връх – 1365 м, се намира в Норвегия. На сколоновете му е най-високата точка (но не връх) на Финландия – 1324 м. Най-висок във Финландия е върхът Риднитсохка (Ridnitsohkka, 1316 м).
Норвежците нямат нужда от Халти – той дори не влиза в топ 200 на най-високите върхове в скандинавската държава. Затова и онлайн кампания предлага Норвегия да подари на Финландия този връх.
"Нека Финландия достигне нови висоти" е мотото на кампанията.

Предлаганата “корекция” на картата
Идеята е на 75-годишния Бьорн Гайр Харсон, пенсиониран служител на Норвежката картографска служба. Тя му дошла още в далечната 1972 г., докато летял над скандинавските планини. “Реално не даваме част от Норвегия. Едва ще се усети. И съм сигурен, че финландците много ще му се зарадват” – казва Харсон.
Идеята звучи радикално, но според неговите изчисления, става дума за преместване на границата с едва 22 метра. Все още не е ясно дали кампанията може да осъществи целта си – сегашният началник на Картографската служба, но още няма отговор от външния министър на страната.
Едно е сигурно – всички истории за това колко не се понасят норвежци и финландци губят достоверност...
Още няма направени коментари.
Добави коментар