
Във варшавския Олимпийски център се състоя пресконференция преди експедицията, която ще направи опит за първо зимно изкачване на Броуд пик (8047 м) в Каракорум и трябва да замине за Пакистан на 28 декември.
Оборудването за базовия лагер, катерачната и бивачната екипировка, храната и горивото очакват алпинистите на традиционното място на ледника Годуин Ъстин, след като бяха изнесени до там от керван носачи още преди около два месеца.
Броуд пик е един от трите осемхилядника, на които през зимата не е стъпвал човешки крак (останалите два са К-2 и Нанга Парбат), макар че досега са правени шест опита. През 1987/ 1988 г. Мачией Бербека (Maciej Berbeka) и Александър Лвов (Aleksander Lwow), участници в полската зимна експедиция на К-2 под ръководството на Анджей Завада, го атакуват в алпийски стил. Тръгват на 3 март и последователно бивакуват на 6000, 6500 и 7300 м. На 6 март без багаж поемат към върха. Около 15.30 часа, малко преди седловина, която отделя Средния от Главния връх, Лвов се отказва, а Бербека продължава напред сам. Отминава седловината и вече при много силен вятър и намаляваща видимост тръгва по скалния гребен. В един момент му се сторва, че вече е на върха и съобщава този факт на базовия лагер. Оттам не изразяват никакво съмнение. По-късно се оказва, че Бербека е бил на малко по-ниската точка, наречена Роки Съмит (Broad peak Rocky Summit, Broad peak Foresummit, 8035 м).

Мачией Бербека, който е бил най-близо от
всички до Броуд пик през зимата
Снимка: Януш Курчаб
Photo: Janusz Kurczab
През 2002/ 2003 г. шестчленен испански екип начело с Хуанито Оиарсабал, шестия човек в света, стъпил на всички осемхилядници, стига до 6900 м. През зимата на 2006/ 2007 и на 2007/ 2008 италианецът Симоне Моро прави два опита. По време на първия прекратява усилията си след изграждане на лагер 3 на 7200 метра, при втория – на 7800 м. Тогава го придружават пакистанските алпинисти Шахийн Баиг (Shaheen Baig) и Кудрат Али (Quadrat Ali). В следващия сезон (зимата на 2008/ 2009 г.) полски екип, воден от Артур Хайзер се домогва до 7000 м. Хайзер е начело на полски тим и две години по-късно (зимата на 2010/ 2011 г.), който е спрян от ураганни ветрове на 7830 метра.
Артур Хайзер откри пресконференция в качеството си на ръководител на програмата „Полски зимен хималаизъм 2010/ 2015”, която се реализира под патронажа на президента на Република Полша Бронислав Коморовски. Той представи участниците и техния ръководител Кшищоф Виелицки – петият човек, стъпил на всички осемхилядници, направил първите зимни изкачвания на Еверест, Кангчендзьонга и Лхотце, както и първото в историята на алпинизма изкачване на осемхилядник в рамките на едно денонощие – именно на Броуд пик през 1984 година.
Виелицки запозна присъстващите с концепцията за тактиката и показа редица диапозитиви, чрез които очерта маршрута и спецификата на зимното катерене в най-високите планини. После думата бе дадена на останалите четирима участника в петчленния екип – Мачией Бербека (роден през 1954 година), Адам Биелецки (Adam Bielecki, 1983 г.) – направил първо зимно изкачване на Гашербрум-1 или Хидън пик през последната зима и стъпил на К-2 през лятото, Томаш Ковалски (Tomasz Kowalski, 1985 г.), Артур Малек (Artur Małek, 1979 г.).

От ляво: Мачией Бербека, Адам Биелецки, Томаш Ковалски и Артур Малек
Снимка: Януш Курчаб
Photo: Janusz Kurczab
С една дума – съчетание на опит и младост. Всеки каза по няколко думи за подготовката и мотивацията си, защото не е никак лесно да напуснеш семейството и най-близките си в разгара на най-светлите празници, за да отидеш в може би най-негостоприемната и най-безмилостната планина, където те очакват нечовешки изпитания при температури по минус 40 градуса по Целзий и ураганни ветрове.
Накрая алпинистите получиха два флага: от Мартина Войчиеховска, шеф на главния медиен партньор на експедицията – полското издание на “National Geographic”, която има изкачвания на всички континентални първенци, и от председателя на Полския алпийски съюз професор Януш Онишкиевич, някога един от най-силните полски алпинисти и пещерняци, днес депутат в Европейския парламент.
Още няма направени коментари.
Добави коментар