
През нощта на петък срещу събота и в събота (6 август) трябваше да бъде направен решителен опит за изкачване на К-2 – втория по височина връх в света, смятан за най-красив и най-труден между осемхилядниците. В него участваха единадесет души.
Сред тях бяха австрийците Герфрийд Гьошл (Gerfried Göschl), Килиан Фолкен (Kilian Volken), Кристиан Щангл (Christian Stangl) баскът Алекс Чикон (Alex Txikon), американците Роб Спрингър (Rob Springer), Фабрицио Дзангрили (Fabrizio), непалецът Лхакпа Шерпа и две дами – полякинята Кинга Барановска и французойката Софи Дени (Sophie Denis).
Те действаха по така наречения Маршрут на Чесен, носещ името на словенския алпинист Томо Чесен. Той е доста по-стръмен и технически по-труден от Класическия по Реброто Абруци, но по него се задържа по-малко сняг и лавинната опасност е минимална.
Засега не е ясно до колко метра са стигнали споменатите 11 алпинисти, тръгвайки от своя лагер 4 на около 7850 м. Но те са били посрещнати от бурен вятър, който е поставил непреодолимо препятствие пред тях и ги е накарал да се откажат и да поемат надолу.
Самото изкачване до лагер 4 се превърна в проблем за част от групата. Онзи ден няколко човека останаха да бивакуват между лагери 3 и 4, което отложи атаката от вчера за днес. Но това всъщност само отслаби силите, защото на такава височина организмът не може да се възстановява. Освен това някои участници – Килиан Фолкен, Алекс Чикон, дойдоха на К-2 след изкачвания на някои от близките по-ниски осемхилядници и това също беше подкопало силите им. За състоянието им най-добре говори един постинг от сайта на Кинга Барановска: “Стигнахме до лагер 4. Смазани сме. Беше много трудно”.
От домашния екип на Герфрийд Гьошл съобщават, че той се отказва и тръгва към къщи (това е неговият трети опит на К-2 от 2007 година насам). Той е помолил носачите, които ще свалят багажа на неговата експедиция надолу, да бъдат тези дни в базовия лагер. Не е ясно какво ще предприемат останалите – дали ще опитат поне още веднъж, или също свиват знамената. Към момента всички се намират в базовия лагер.
На 6 август т. г. участниците в експедицията от север на К-2 са тръгнали от лагера си на 7100 м и са опънали 600 метра парапети, но 100-200 метра не са им стигнали до мястото на лагер 4. За днес се предвижда обработка на споменатите 100-200 м и организиране на лагер 4.
При евентуален успех трима души от състава ще се окичат с Хималайската корона, т. е. ще имат в актива си изкачвания на всичките 14 осемхилядника на Земята. Това са представителите на Казахстан Василий Пивцов и Максут Жумаев, а така също австрийката Грелинде Калтенбрунер, която би била втората жена в света с такова постижение, но първата, която е успяла да го реализира без употреба на кислород.
Преди решителната фаза Герлинде, съпругът й Ралф Дуймович (който е бил на всички осемхилядници) и останалите от екипа успяха да починат няколко дни в така наречения Китайски базов лагер на 3850 м, край река, сред зелена трева и храсти. В същото време базовият лагер на К-2 от юг е на 5100 метра, в горната част на един от най-труднодостъпните ледници в света – Балторо. До най-близките поляни в подножието му има 60 километра и такъв тип почивка и релаксация, който е много важен, е неосъществим.
Пакистанска банкнота от 50 рупии с изображение на К-2
Още няма направени коментари.
Добави коментар