.jpg)
Време и за първа равносметка на отминалия експедиционен сезон в Непалските Хималаи. През него 680 души са изкачили осемхилядници – 500 души са били на Еверест, 180 – на Кангчендзьонга, Лхотце, Макалу, Чо Ойю, Дхаулагири, Манаслу, Анапурна и Шиша Пангма.
Абсолютен световен рекордьор по брой на изкачвания на върхове над 8000 м вече е Пхурба Таши Шерпа – 26, следван от доскорошния лидер в тази класация – баскът Хуанито Оиарсабал с 25 изкачвания.
Уникалността на Еверест, изключителната му позиция на “Трети полюс” сред природните забележителности на нашата планета го превръщат в уникален полигон за изпробване на най-големите постижения на науката и техниката. Но и в универсален аршин, с който отделни личности и цели нации мерят своите амбиции и своите възможности.
Потвърждение на казаното е фактът, че през този сезон на него бяха представители на страни, които не могат да се похвалят с развит алпинизъм. Първо изкачване за Доминиканската република (там все пак се намира най-високата планинска верига в целия Карибски басейн - Кордилера Сентрал, чиято кулминация е Пико Дуарте, 3098 м), донесоха Карим Марино Мела (Karim Marino Mella) и Иван Гомес Караско (Ivan Gomez Carrasco), а за остров Мавриций – Джейсън Арумугум (Jaysen Arumugum), който по този начин събра колекцията “Seven Summits” от най-високите върхове на всички континенти. Гангаамаа Бадамгарай (Gangaamaa Badamgaray) пък е първата монголка, която стъпва на Еверест и първата жена от тази страна, която изкачва осемхилядник.
Възрастови рекорди бяха записани на Лхотце – най-възрастният алпинист на този връх е 72-годишният испанец Карлос Сория, най-младият – 17-годишният индиец Арджун Ваджпай.
За съжаление, на осемхилядниците имаше десет смъртни случай – по 4 на Еверест и Манаслу, по един – на Макалу и Чо Ойю. Четирима човека починаха от изтощение, четирима – от различни проявления на височинната болест, един от сърдечен удар и един при срутване в ледопада Кхумбу.
Към Еверест откъм Непал
Още няма направени коментари.
Добави коментар