Както е известно, Китай забрани достъпа до Еверест от север през започващия предмусонен (пролетен) сезон заради намерението щафетата с олимпийския огън преди летните игри в Пекин т. г. да стигне до “Третия полюс”.
Непал все още не може да реши до каква степен да въведе ограничения под натиска на мощния съсед, съвсем естествено погледите на алпинисти, трекери и участници в комерсиални експедиции се насочват към други върхове. Защото Хималаите не се изчерпват само с най-високия си връх и предлагат практически неограничен брой цели – за всеки вкус.
МАКАЛУ (8462 м)
Петият връх в света продължава да привлича вниманието на алпинисти от цял свят. През миналата есен там бяха претендентката номер едно за Хималайската корона (т. е. за първо изкачване на всички осемхилядници) сред жените - Нивес Мерои, и съпругът й Романо Бенет. През зимата се върнаха заедно със сънародника си Лука Вуерих и четирма представители на Казахстан – Денис Урубко, Сергей Самойлов, Генадий Дуров и Евгений Шутов. Но Макалу не се предаде. А усилията едва не завършиха с трагедия, след като Нивес си счупи крака на слизане към подножието, а спасителния вертолет дълго време не можеше да кацне заради лошото време. Върхът няма изкачване от 2006 г.
Това може да се случи тази пролет, защото шест много силни екипа тръгват към него. Първият – обединен тим на Британските въоръжени сили (на сухопътните войски, авиацията и флота) иска да стигне до Макалу едновременно по два маршрута. Една група ще направи опит по класическия маршрут от североизток, друга – по югоизточния гребен (Японския маршрут от 1970 г.), който спря британците през 2004 г. Ако втората успее, ще предприеме спускане по пътя на първата и по този начин ще осъществи първи в историята траверс на Макалу.
Бразилската свръзка Валдемар Никлевич и Ириван Густаво Бурда ще действа в най-чист алпийски стил – без кислород, без шерпи, без парапети, без постоянни лагери, в рамките на едно тръгване към върха. Никлевич има в актива си два пъти Еверест, К-2 (8611 м), Лхотце (8516 м)., Чо Ойю (8201 м), Шиша Пангма (8013 м), Гашербрум-2 (8035 м), колекцията “Seven Summits” (най-високите върхове на всички континенти) и знаменития скален обелиск Транго Тауър (6251 м). Бурда е бил на Еверест, Лхотце и Транго.
Още един участник в елитната надпревара “14х8000” – най-силният португалски алпинист Жоао Гарсия, ще опита щастието си на Макалу. Той има осем осемхилядника, като м. г. стъпи на К-2. На всички е бил без кислород.
Австралиецът Андрю Лок пък е с 12 върха от категорията на най-високите. Той започна колекционирането им през 1993 г. от К-2. Изкачил е соло Броуд пик (8047 м), Лхотце и Чо Ойю. По професия е гид на клиенти в Хималаите, Каракорум и Антарктида. До "14х8000" му остават Макалу и Шиша Пангма. За загрявка преди главната си цел той ще се опита да се справи с Шиша Пангма (нейният район не е затворен от китайците). Не изключено на Макалу да обедини усилията си с Жоао Гарсия. М. г. в състава на международен тим (заедно с Иняки Очоа, Сергей Богомолов и Иван Валехо) бе на Анапурна (8091 м).
Десетима французи пък искат да повторят маршрута на първото изкачване на своите сънародници под ръководството на Жан Франко през 1955 г. Но може би най-амбициозният проект в Хималаите за тази година е на носителите на “Златния ледокоп” – американците Винс Андерсън и Стийви Хаус и на словенеца Марко Презель, по западната стена на Макалу в алпийски стил. Коментарите са излишни.
Засега се прокрадва информацията за опит на руснака с казахстански паспорт Денис Урубко на Макалу през лятото – в разгара на мусона. Досега само Райнхолд Меснер е успявал да направи изкачване през този сезон – при това на Еверест през 1980 г., в алпийски стил. И то е признато за едно от най-големите постижения в историята на алпинизма.
ДХАУЛАГИРИ (8168 м)
Руснаците Николай Тотмянин и Валерий Бабанов ще търсят премиера по западната стена в алпийски стил. Към върха се насочват и поляците Артур Хайзер, Ришард Павловски, Роберт Шимчак, Богдан Кажицки и литовецът Андрис Маласевксис. Там ще бъде и еквадорецът Иван Валехо. Дхалаугири може да стане неговият 14-ти осемхилядник. Т. е. той, добре познатият в България поляк Пьотр Пустелник на съседната Анапурна и Андрю Лок на Макалу ще водят задочен спор кой от тримата ще стане 14-тият човек в историята, стъпил на всичките 14 най-високи върха в света.
АНАПУРНА (8091 м)
Споменатият Пустелник ще бъде в състава на популярния екип от тримата Петровци – заедно с Пьотр Морвски и Петер Хамор. Към тях се присъединява друг добре известен в България полски алпинист – Дариуш Залуски. Той бе в българо-полската експедиция на К-2 през 2005 г. и е редовен участник (и носител на награди) от българския международен фестивал на планинарския филм в Банско.
За трети път на Анапурна се връща руснакът Сергей Богомолов (до 14х8000 му остават тя и К-2). Този път екипът е внушителен – Иняки Очоа (Исп), Хория Колибасану (Румъния), Дон Бауи (САЩ) и руснаците Алексей Болотов, Дмитрий Синьов, Александър Лутохин, Аркадий Риженко, Дмитрий Фроленко, Иля Рожков и Емил Мамедов.
През есента в подножието на Анапурна ще се появи експедиция, посветена на 30-ата годишнина от първото женско изкачване на върха начело с Арлийн Блъм. То е едно от най-драматичните в историята на световния дамски височинен алпинизъм и завършва с гибелта на Алисън Чедуик-Онишкиевич (тогава съпруга на по-сетнешния военен министър на Полша, днешен евродепутат и председател на Полската федерация по алпинизъм, професора по математика Януш Онишкиевич) и Вера Уотсън. В памет на тези събития американката Тоня Ригс (Еверест през 2006 г.) иска да снима филм при опита за изкачване.
МАНАСЛУ (8163 м)
Максут Жумаев и Василий Пивцов от Казахстан ще се опитат да се справят скоростно върха, преди да се прехвърлят на Лхотце. По склоновете на Манаслу ще действа и комерсиална експедиция начело с немеца Ралф Дуймовиц, съпруг на другата голяма претендентка за Хималайската корона при жените – австрийката Герлинде Калтенрунер.
Очакват се японци и чилийци, като особен интерес предизвикват последните. В Чили през последните години се появи ново поколение много силни височинни алпинисти. Показателна бе 2007 г., когато в подножието на Нанга Парбат, “Планината-убиец”, поставяна по трудност наравно с К-2 и Кангчендзьонга (8586 м), пристигнаха два екипа, които не знаеха почти нищо един за друг до срещата в базовия лагер. Но преди финалния щурм обединиха усилията си и в резултат петима чилийци стигнаха до върха.
БЪЛГАРИТЕ
През настъпващия сезон се очаква масирано българско присъствие в Непалските Хималаи. Около 30 трекери начело с един от най-известните български гидове Евгений Динчев ще посети района Соло Кхумбу и ще стигне до базовия лагер в южното подножие на Еверест.
А малка група алпинисти с участието на Дойчин Боянов, Тервел Керелов, Павел Павлов и още няколко човека ще атакува хималайската перла Ама Даблам (Амаи Дабланг, 6856 м). За този връх сър Джон Хънт, ръководителят на британската експедиция, направила първото изкачване на Еверест през 1953 г., пише: “Ама Даблам прави впечатление на съвършено недостъпен връх, като в това отношение надхвърля най-сензационните аспекти на Матерхорн и издържа сравнението с Мустаг Тауър във веригата Каракорум”.
Наистина - Ама Даблам е сред малкото върхове в света с толкова впечатляващ, запомнящ се и разпознаваем силует. Тази изключително импозантна и ефектна скално-ледена пирамида се издига над най-знаменития будистки манастир в Непал – Тянгбоче, в района Кхумбу Химал, в най-близкото обкръжение на Еверест.
Още няма направени коментари.
Добави коментар