Световното обществено мнение все повече се концентрира върху събитията в Тибет, в които по един смайващ начин се преплитат политика, спорт, планини, алпинизъм и най-обикновена човещина. Но нека спазим хронологията.
В първата половина на март китайските власти решиха да затворят северните или тибетските склонове на Еверест заради намерението им олимпийският огън да стигне до най-високата точка на Земята преди летните игри в Пекин през тази година. После, под китайски натиск, и Непал реши да спре достъпа до Еверест от юг (като и до момента не е ясно доколко и за какъв период от време ще важат тези ограничения).
Що се отнася до плановете на китайците, очевидно става дума не просто за група алпинисти, които ще опитат да изнесат един от най-важните символи на олимпизма до 8848 м, а за чудовищно по мащабите си начинание, с участието на няколко хиляди души, тонове кислород, метални стълби, парапети, което няма как да бъде наречено другояче освен издевателство над Еверест, Хималаите и природата. В световните алпинистки, планинарски и природозащитни среди избухна взрив на възмущение от този акт на административен произвол на китайските и непалските власти.
Той пък от своя страна съвпадна с размирици в Тибет. Демонстрациите срещу китайската окупация на Тибет започнаха на 10 март. Този ден жителите на Лхаса и тибетските емигранти в Непал и Индия с протестни шествия и митинги отбелязаха 49-ата годишнина от преселването на Далай Лама от Тибет в Индия, след потопеното в кръв въстание срещу китайските окупатори. В столицата Лхаса патрулират китайски танкове и бронетранспортьори. Въведен е комендантски част. Има десетки убити (Китай призна това едва онзи ден) и стотици ранени. По съобщения на Франспрес и BBC News, китайски войници са обкръжили трите най-големи будистки манастира в столицата Лхаса.
Опозиционни организации в Тибет и правозащитници от цял свят се опитват за пореден път да привлекат вниманието на световната общественост към проблема за независимостта на Тибет и да накарат правителства, обществени организации и отделни личности да упражнят натиск върху Китай като обявят бойкот на летните олимпийски игри в Пекин през 2008 г.
В тази ситуация – след протести на тибетци пред седалището на МОК в Лозана и в Олимпия, откъдето започва щафетата с олимпийския огън, която трябва да стигне до Еверест, учудва не докрай адекватната реакция на Международния олимпийски комитет. Негов говорител заяви, че “МОК не е подписвал никакъв международен документ, с който се ангажира да спазва човешките права” (?!) и че той и колегите му “са горди от избора на Пекин за олимпийска столица”(?!). Което прави актуално едно изказване по време на игрите в Атина преди четири години – че “олимпийските игри ще умрат не заради допинга, комерсиализацията и гигантоманията, а от лицемерие”. Демонстрантите в Лозана и Олимпия носеха плакати с огромни снимки на президента на МОК и надписи: “Господин Рох, вашето мълчание убива Тибет!”
Още няколко факта за илюстрация на безпрецедентната ситуация.
- Част от пълното медийно затъмнение е изчезването от мрежата на Google News China. Всички сайтове, които излагат становища, различни от тези на официален Китай, са подложени на масирани хакерски атаки.
- Немският журналист Георг Блуме, който напусна Лхаса в четвъртък, заяви пред BBC, че китайски милиционери претърсват целия град с цел да изхвърлят от него и последния чуждестранен алпинист, трекер или представител на медиите.
- Канцлерът на Германия – Ангела Меркел, обяви, че ще се срещне с Далай Лама през септември. Германия спира инвестиции от ?67.5 милиона евро ($105 милиона долара), обещани на Китай за разработка на обновяеми енергийни източници, докато насилието в Тибет не спре.
- Премиерът на Великобритания Гордън Браун информира китайският премиери Вън Дзябао, че ще приеме Далай Лама в Лондон през май и поиска незабавно прекратяване на насилието.
- Група от 26 нобелови лауреати начело с носителя на Нобеловата награда за мир Ели Визел се обърна към китайското правителство с петиция да прекрати смазването на вълненията в Тибет и да започне диалог с опозицията.
- Много остра бе реакцията на кмета на Прага – Павел Бем, който през 2006 г. изкачи Еверест, и на бившия чешки президент Вацлав Хавел. Пред вестник “Гардиън” Вацлав Хавел заяви: “Реакцията на официален Китай спрямо протестите в Тибет звучи като ехо от най-мрачните практики на тоталитаризма, които си спомняме от времето преди рухването на комунизма през 1989 г. – сурова цензура на местните медии, затъмнение върху чуждестранната информация за Китай, отказване на визи за чуждестранните журналисти, недопустими и безпочвени обвинения, че виновници за кризата са “Далай Лама и неговата конспиративна клика”, а така също “тъмни сили от чужбина”.
Този документ е подписан от френския философ Андре Глюксман, японския общественик Йохей Сасакава, бившият президент на ЮАР Фредерик Вилем де Клерк и външният министър на Чешката Република Карел Шварценберг.
- Френският външен министър Бернар Кушнер, основател на хуманитарната организация “Лекари без граници”, предложи на Европейския парламент да разгледа възможността за бойкот на откриването на Игрите в Пекин. Този въпрос ще се обсъжда на срещата на външните министри на 27-те страни от Европейския съюз през следващата седмица.
- Принц Чарлз обяви, че отказва поканата да посети игрите в Пекин и изцяло подкрепя тибетския духовен лидер Далай Лама.
Както съобщава цитираният “Гардиън”, олимпийският огън ще пристигне от Гърция на 31 март и ще бъде посрещнат на пищна церемония на печално известния площад “Тянанмън” в Пекин. Оттам ще започне щафетата, чрез която огънят трябва да обиколи света и да се върне обратно в Китай в края на май. Един неин лъч трябва стигне до Еверест. Очаква се точно в този период протестите в Тибет и по света да стигнат своята кулминация.
Разбира се, ако дотогава здравият разум не възтържествува и не бъде постигнат някакъв компромис. Защото от внимание нито за миг не бива да се изпускат амбициите на хиляди спортисти, треньори и деятели тъкмо в Пекин да се докажат и да реализират своите най-малко четиригодишни усилия.
Още няма направени коментари.
Добави коментар