На 14 март т. г. под натиска на Китай властите на Непал официално обявиха, че Еверест ще бъде затворен и от юг (по пътя през ледопада Кхумбу и Южното седло) до 10 май. Това стана, след като Китай затвори тибетското подножие на върха до същата дата.
Огромното недоволство от този акт на административен произвол на китайските и непалските власти съвпада с размирици в Тибет. В столицата Лхаса патрулират китайски танкове и бронетранспортьори. Въведен е комендантски част. Има десетки убити и стотици ранени.
Предлагаме ви подборка с извадки от съобщения на няколко информационни агенции.
Китайски войници са обкръжили трите най-големи будистки манастира в столицата Лхаса, съобщи в петък, 14 март, AFP, позовавайки се на китайски правозащитни организации.
Малко по-късно BBC News уточни, че са блокирани манастирите Дрепунг, Сера и Ганден. По непотвърдени данни, монасите в единия от тях са започнали гладна стачка. Освен това, по данни на базираното в САЩ радио “Free Asia” са направили опит да се самоубият в знак на протест.
Неназовани жители на Лхаса са съобщили на агенцията “Associated Press”, че са подпалени няколко милиционерски автомобила.
ВВС News отбелязва, че получаването на достоверна информация от Лхаса е силно затруднено поради строгия контрол върху действията на всички журналисти – чужди и местни – от страна на китайските власти.
В петък, 14 март, китайското Министерство на външните работи не можа да даде обяснения за възникналата ситуация. Но предния ден представителят на дипломатическото ведомство на Китайската народна република Цин Ганг (Qin Gang), призна, че в Лхаса е имало протести, но че ситуацията “е напълно стабилизирана”.
Демонстрациите срещу китайската окупация на Тибет започнаха на 10 март. Този ден жителите на Лхаса и тибетските емигранти в Непал и Индия с протестни шествия и митинги отбелязаха 49-ата годишнина от преселването на Далай Лама от Тибет в Индия, след потопеното в кръв въстание срещу китайските окупатори.
Правозащитни групи съобщават, че демонстрациите на будистки монаси в Лхаса са били разпръснати с помощта на сълзотворен газ и електрошокови палки, а няколко десетки духовни лица са били задържани.
На 10 март полицията в непалската столица Катманду с палки разгони демонстрация на тибетски активисти, които имаха намерение да протестират пред посолството на КНР, съобщава AFP. Най-малко двама полицаи и трима демонстранти са пострадали при сблъсъка.
Около 4000 тибетски емигранти се събраха пред главната будистка светиня в Непал – ступата Боднатх, за да отбележат спомената 49-та годишнина от изгнанието на Далай Лама. Много демонстранти бяха облекли фланелки с надпис “Free Tibet” и носеха тибетски флагове. Стълкновенията с полицията започнаха, когато около 500 души се опитаха да напуснат района, който както и ступата се нарича Боднатх, и да се насочат към посолството на Китай.
Полицията употреби палки, след като нейните кордони, опитващи се да спрат демонстрантите, бяха засипани с град от камъни. Представител на полицията, пожелал да остане анонимен, заяви пред AFP, че са били арестувани 15 души.
Същия ден, говорейки пред събралите се в неговата индийска резиденция в град Дхарамсала, Далай Лама рязко осъди политиката на Китайската народна република спрямо окупиран Тибет. Той обеща да отстоява идеята за автономия на Тибет въпреки неуспешните преговори с Китай.
Далай Лама отбеляза също, че предстоящите летни олимпийски игри в Пекин през 2008 г. са добра възможност световното обществено мнение да упражни натиск върху Китай, за да спре репресиите срещу народа на Тибет. Всчики средства за масова информация оценяват тези изявления на духовния лидер на тибетците като “драстично резки”. До този момент Далай Лама твърде внимателно се изказваше за политиката на КНР.
По данни на агенцията, всяка година в Непал от Тибет, преодолявайки опасни проходи, емигрират около 2500 тибетци. Мнозина от тях впоследствие се заселват в Дхарамсала.
Индийската полиция е задържала над 100 тибетски активисти, имащи намерение да протестират, съобщи на 13 март CNN.
Участниците в шествието, започнало два дни по рано от индийската резиденция на Далай Лама в Дхарамсала (Dharamsala), са били обкръжени от полицията на границата на района Кангла в щата Химачал-Прадеш. Активисти, скандиращи “Свобода за Тибет!”, са били качени на полицейски автобуси, но полицията не е използвала груба сила.
Малко по-рано индийските власти обявиха, че не разрешават на привържениците на независимостта на Тибет да организират митинги извън границите на района Кангла, в който живеят над 130 хиляди тибетски емигранти. Там се намира и тибетското правителство в изгнание (в Дхармасала).
И в Индия протестите срещу китайската окупация на Тибет започнаха на 10 март, по случай 49-ата годишнина от изгнанието на Далай Лама. Тибетски емигранти протестираха в Китай, Непал и в Олимпия (Гърция).
Ето какво заяви известният испански алпинист от баски произход Иняки Очоа (Inaki Ochoa), който има 11 осемхилядника в актива си: “Аз лично бойкотирам олимпийските игри в Пекин през 2008 г. През миналата година в Китай са екзекутирани 1010 души – според признанията на собствената му статистика, или между 7500 и 8000 – по данни на Amnesty International. Даже ако вземем по-малката цифра, тя представлява 65 процента от изпълнените смъртни присъди в света годишно. Тибетският геноцид все още е безнаказан, макар 1 милион тибетци да са унищожени от 1950 до 1970 г., а още толкова живеят в изгнание. И при това положение Международният олимпийски комитет удостои Китай с правото да организира летни олимпийски игри!? Нека не разчитат на мене като на зрител. Много съжалявам, че няма да мога да видя моите любимци – етиопските бегачи на дълги разстояния, от които истински се възхищавам. Но сигурно ще спя по-добре, ако не бъда съучастник в този цирк. За мене дружбата, човешките контакти са много по-важни от върховете. На всеки връх човек трябва да се изкачва по достоен начин. Да си истински алпинист значи да си истински човек”.
Още няма направени коментари.
Добави коментар