Днес при голям интерес от страна на журналистите ФБАК на специална пресконференция обяви нова българска експедиция до най-високия връх на планетата - Еверест 8848 м.
На пресконференцията присъства министъра на спорта Васил Иванов и заместник министъра Стефка Костадинова. Васил Иванов обяви пълна подкрепа от страна на държавата и пое патронажа върху провеждането на експедицията.
Методи Савов подари от името на ФБАК току-що излязлата книга-албум за Еверест (луксозно издание на издателство Егмонд по случай 50 год.от първото изкачване на Еверест, автор Роберто Мантовани).
Председателят на ФБАК Иван Масларов обяви бюджета на експедицията, който заедно с подготовката възлиза на 156 хиляди долара. Оперативната подготовка ще се извърши от комисия "Алпинизъм", ръководител ще е Методи Савов, треньори Валери Пелтеков и Антон Хиджов, лекар д-р Карина Сълова. До клубовете в страната са изпратини писма с покана да се предложат кандидати за участие в експедицията. Разработват се тренировъчните програми и план за подготовка.
Целта на експедицията ще е безкислородно изкачване на Еверест от китайска страна през Северното седло (нормалния път от север), както и първо изкачване на върха от българка. Експедицията се посвещава на загиналите български алпинисти.
В средите от доста време се говори, но това беше първото официално обявяване на старта на подготовката на експедицията. По-долу следва текста на материала подготвен за пресконференцията от ФБАК.
Press Release -14-04-2003Българска национална експедиция на Еверест (8848 м) през 2004 г.
През 2004 г. Федерацията на българските алпийски клубове ще проведе българска национална експедиция на най-високия връх в света - Еверест (8848 м). Идеята за подобно начинание зрееше в последните няколко години. Обсъдена беше на последното общо събрание на Федерацията (21 декември 2002 г.), което единодушно я подкрепи.
Опитът за достигане до "Третия полюс" ще бъде направен от север, откъм територията на китайската провинция Тибет. Изкачването ще бъде по т. нар Китайски маршрут. Последният започва от ледника Ронгбук. Стига до седлото Чанг Ла (7042 м), дълбоко врязано между Еверест и Чангце (Северния връх, 7543 м). На около 8400 м стига до Северозападния гребен на Еверест. Продължава по него, преодолявайки т. нар. Първо и Второ стъпало. Това са скални прагове на 8680 и 8680 м. Вторият е най-сериозното препятствие към върха. Представлява 30-метрова скална стена от IV категория на трудност.
Главните спортно-технически цели на експедицията са стигане до върха без употреба на кислород и изкачване на първата българка. Подобни постижения са изключително престижни и са една от основните характеристики на съвременния височинен алпинизъм. За сравнение - към 1 април 2003 г. Еверест е изкачен от 1550 души. От тях само 88 са били без кислородна апаратура и само 69 са жени.
С експедицията "Еверест'2004" ще бъде отбелязана 20-ата годишнина от първото българско изкачване на този връх. Както е известно, тогава петима България стигнаха до най-високата точка на земното кълбо по Словенски маршрут. За неговата изключителна техническа трудност най-добре свидетелства фактът, че преминат само от осъществилите премиерата по него словенци през 1979 г. и от последвалите ги българи през 1984 г. Христо Проданов реализира най-ранното изкачване през предмусонния сезон - на 20 април и стана 13-ия човек, който стъпва на Еверест без кислород. Методи Савов, Иван Вълчев, Кирил Досков и Николай Петков осъществиха втори в историята пълен траверс на масива, изкачвайки се по Западния му гребен и слизайки по Класическия маршрут откъм Непал. Отзвукът от българската експедиция през 1984 г. надхвърли всякакви очаквания и представи. Според сполучливия израз на Методи Савов само три събития в историята ни след Освобождението от турско робство са предизвиквали такова единение на нацията - Съединението на Източна Румелия с Княжество България, експедицията на Еверест през 1984 и световното първенство по футбол през 1994 г.
Какво предстои от този момент нататък? Усилена подготовка по всички направления: уреждане и заплащане на разрешението за изкачване, подготовка на състава, осигуряване на храна, медикаменти, екипировка и съоръжения, проучване на най-изгодните оферти за транспорт от България до подножието на Еверест и обратно. През лятото на тази година се предвиждат изкачвания в Памир на някои от тамошните седемхилядници.
Експедицията през 2004 г. се посвещава на българските алпинисти, които не са между нас, но бяха посветили живота си на планините и алпинизма и мечтаеха за своя Еверест.
Федерация на Българските алпийски клубове
Към следващия материал за експедицията
Още няма направени коментари.
Добави коментар