https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=advertise
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate
Printer page
https://www.climbingguidebg.com/cdb.php?f=donate

МАРШРУТ 13
Изкачвания - 1 Добави изкачване Добави снимка Подкрепи ни!
4 | 4b | 5.6- 750 м традалпийско
Първо изкачване: 03.1975 - Руси Дженев, Петър Димитров и Константин Карпуцки, първия тур в Северния Джендем
започващо почти от водохващането ясно изразено северно-северозападно ребро в средата на Централната част на стената, намиращо се в дясно от големия кулоар на Централната част на стената и далеч вляво реброто на тур Варна.


изглед от х.Плевен
изглед от х.Плевен Вл. Владов

изглед от паркинга при водохващането
изглед от паркинга при водохващането Вл. Владов

изглед от долината
изглед от долината Вл. Владов

изглед на маршрута от тур Водните дупки
изглед на маршрута от тур Водните дупки Вл. Владов

изглед от кв.Видима
изглед от кв.Видима Вл. Владов

схема от курсовата работа на М.Маровски
схема от курсовата работа на М.Маровски Вл.Владов
Номер: 13
Средно време за преминаване: минимум 3-4 часа, в зависимост от времето и снежната покривка. h
Екипиране: , нестабилни корозирали скални клинове
Необходим инвентар: двойно въже 2х50м, клинове, примки, клеми и френдове, рапелни и лавинни шнурове, задължително челници, карта, компас снимка на района, дебели дрехи, бивачни съоръжения.
Подход: От х.Плевен се слиза до водохващането и след пресичане на реката непосредствено до трансформатора се продължава нагоре и вляво по реброто. По реброто в гората следва продължително, но леко изкачване до достигане на първите скали. Друг вариант е подхода през пътеката до Водните дупки, и след началото на тур Варна съвсем леко се слиза и с лавиноопасен ляв траверс /на север/ през гората се достига същото място. (инф.сектор)
Изкачването започва по неконкретизирани пасажи в гората, през голям кулоар с леки отвесни участъци, обрасъл с огромни, но нестабилни туфи.Следващите 50м още са в гората и се достига първата плоча. Тя е обрасла с добри туфи и може да се поставят дори цели 2-3 френда за осигуровка. Осигуровката е здрава, на дърво. Следва преминаване по леки, неконкретизирани пасажи - ръбове, къси винкели и плочи и след леко слизане се достига характерна премка, в основата на последното стъпало, отдалеч приличащо на кула. От там нагоре следват най-сериозните пасажи както в техническо отношение, така и като осигуровка. От премката може да се продължи право нагоре по трудни плочи /най вероятно оригиналния маршрут/ или по популярния понастоящем вариант - леко наляво, където в плитък кулоар са забити и два клина /за да ги намерите трябва да ровите из снега/, може да се намери място и за един френд. След разгъване на цялата дължина на въжето и излизане от плочата, удобно място за осигуряване няма. Обикновено се разравя снега, заема се по-удобна поза и се осигурява през рамо. Следващата дължина е изцяло по стръмно снежно поле, в средата на което се минава през труден малък надвес, образуван от огромна нестабилна туфа, в която трябва да се забият и двете сечива. Почти към края на въжето се стига до корниз с голяма отвесна и изключително монолитна плоча. Там няма възможност да се постави каквото и да било освен болт и осигуровката през рамо се повтаря. Преимущество е поне хоризонталната площадка за краката. /Вляво се излиза от тура по леки тревни пасажи/. Следва 50м десен траверс до достигане основата на финалната камина. Там в дясната страна може да се забие клин, който ще е надежна осигуровка. Нагоре следва лесен пасаж в камината и се прави добра осигуровка на клин и френд. Последното въже, когато няма натекъл лед или фирн в камината, е най-трудно. Камината постепенно се стеснява до цепнатина и следват няколко метра по отвесна плоча вляво. Там има два клина а след излизането от скалата има камък със забити в него клинове за осигуряване.

Връщане: След изкачване на къс равен участък и стръмен склон /желателно е котките да не се свалят/, продължително се изкачва купола /право на изток/ на Малкия юмрук, от там /право на юг/ по жалоните вр.Ботев. От върха се слиза по зимния път през Млечния чал до х.Плевен. тук и при излизане от Централния ръб възможността при изгубване и мъгла е най-голяма. (инф.сектор)

изглед от североизток
изглед от североизток Вл.Владов
различна информация според "Алпийските обекти в България", на В.Петров и Е.Деянов турът е изкачен през март 1975 г., а според данни на М.Маровски - зимата на 1977 г.

Р.Дженев, Вл. Владов



Ако тази информация ти е била полезна - подкрепи ни!


Снимки 
 | Добави снимка
Още няма изпратени снимки.


Още няма направени коментари.

Коментари се правят само от регистрирани посетители. Регистрирайте се или влезте.

Запазените марки в този сайт са на собствениците им. Авторските права на коментарите, статиите и снимките са на изпратилите ги, всичко останало © climbingguidebg.com. Използването без позволението на авторите е незаконно. Отпечатването е разрешено само за собствена употреба.
eshop.climbingguidebg.com  | esoft.cmstory.com/