Снимки |
Коментари |
Местоположение |
Описание |
Пребиваване |
Катерене |
История |
Подход |
Албум
Вид маршрути: спорттрад
Предпланините на Средна Стара планина, които се издигат между течението на реките Искър и Янтра, носят в различните си части различни имена: Ловешка, Севлиевска и Търновска планина, и свързват Старопланинска система с Дунавската хълмиста равнина. Търновската планина се прорязва от живописното дефиле на река Янтра. Теренът на това дефиле има особен геоложки строеж. Морфологията на дефилето е тясно свързана с вековната ерозионна дейност на река Янтра и нейните притоци в изградената от варовик Търновска планина. Река Янтра навлиза от юг в дефилето, като преминава през през южния вход Устето. След това продължава да криволичи, като дълбоко се врязва между скалистите тераси и образува четири полуострова с отвесни стени и два провлака, върху които са построени някогашните исторически крепости Царевец и Трапезица. Реката напуска котловината на север, като образува красивия каньон Дървените - северната врата на града. От двете страни на това живописно дефиле, дълго около 7 километра, се извишават образуващите го отвесни варовикови стени.
Средновеквната столица на България - Велико Търново, е живописно разположена край стръмните брегове на река Янтра. Забележителни са историческите паметници, средновековните църкви и манастири, крепости и архитектурни уникати, музеите на втората българска държава 1185 - 1393 г., на Българското Възраждане, Националният музей на архитектурата, многобройните галерии на изкуствата. Търново е университетски град с три висши учебни заведения, в града има много хотели, живописни заведения за хранене и отмора, атракцията „звук и светлина" на хълма Царевец, крайградски зони за отдих и спорт.
Велико Тарново - общ изглед на скалите при манастира "Света Троица"
Николай Петков
Велико Тарново - общ изглед от Устето - запад
Николай Петков
В града има много възможности за настаняване в хотел или квартири. Добри възможности предлага туристическо дружество „Трапезица-1902", www.trapezitca1902.com:
- Туристически дом „Трапезица", намира се в центъра, на ул. Стефан Стамболов 79.
- Туристически комплекс „Момина крепост", намира се на изток от града в парк Ксилифор на 6 км от центъра, GPS 43.083014N 25.674356E. Достига се от кръстовището, където започва пътя за манастира "Света Троица", но в източна посока, през индустриална зона и ул. "Ксилифорска".
Къмпиране. Възможност за паркиране и опъване на палатки има на няколко заравнения до пътя, преди манастира "Света Троица". Удобна поляна с маси и пейки има непосредствено до северните порти на манастира, в близост до скалите, на 7-8 мин пеша от мястото за паркиране.
Къмпинг. Най-близкият къмпинг е в с. Драгижево, http://www.campingvelikotarnovo.com, на 12 км в източна посока от града.
Вода. Под скалите и на местата за диво къмпиране няма вода. Може да се налее в някое от заведенията в града.
Скалните обекти, които са оборудвани за спортно и традиционно катерене около града (манастира "Света Троица"), и почти в града (местността Устето), представляват вериги от скали, разположени високо над река Янтра. Скалата е варовик, с разнообразен микрорелеф. Има сиво осветени здрави плочи, с малки ръбщечта и дупки, а също по-меки, кафяво и жълто оцветени надвесени скални структури.
Град Велико Търново е разположен в централната част на България и отстои на 220 км от София, от които ок. 100 км по магистарла Хемус. След свършване на магистарлата, на разклона след Ябланица се хваща пшътя надясно - за Варна.
От Варна до Велико Търново също са 220 км. От Русе 105 км, от Букурещ 180 км.
За достигането до различните райони за катерене вж. информацията за тях.
Първите алпийски изкачвания около града се правят по веригата от скали над Преображенския манастир, в рамките на курс за начално обучение, воден от Цанко Бангиев и Григор Григоров през м. ноември 1951 г. ("Алпийските стени в България", Цанко бангиев, 1956 г.). През 60-те и 70-те години на миналия век са трасирани множество турове и на срещуположната верига от скали, над манастира "Света Троица".
Маршрутите около Велико Търново, които се катерят към днешна дата, са разработени през и след 80-те години от членовете на алпийски клуб „Трапезица". Тласък за това дава проведеното международно състезание през 1989 година - кръг от световната купа по спортно катерене.
Още няма направени коментари.
Коментари се правят само от регистрирани посетители. Регистрирайте се или влезте.